Monster - z ostatnimi kompozycjami Ryūichiego Sakamoto, w kinach od 17 maja! (ZWIASTUN) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Monster - z ostatnimi kompozycjami Ryūichiego Sakamoto, w kinach od 17 maja! (ZWIASTUN)

Materiały promocyjne Best Film
 
17 maja 2024 do kin wejdzie film „Monster” w reżyserii Hirokazu Kore-edy.Zdobywca Złotej Palmy przedstawia niezwykle poruszającą i szczerą opowieść o nierozumianych dzieciach na łasce świata dorosłych. Film zdobył nagrodę za scenariusz na MFF w Cannes 2023.

„Monster” ukazuje trzy perspektywy tej samej, z pozoru prostej, historii. Bójka w szkole, moralnie niepewny nauczyciel i matka walcząca o syna. Kolejne puzzle układane są przez Kore-edę z chirurgiczną precyzją i odsłaniają przed widzem sekrety bohaterów. Opowieść o tym, jak przyjaźń, miłość i odrzucenie tak często istnieją w tym samym kontinuum.

Kore-eda tak mówi o filmie: Historia opowiada o wydarzeniu, które miało miejsce w małej szkole w prowincjonalnym mieście w Japonii, oraz o małych iskrach, które tworzą potężny pożar i dzielą ludzi, którzy tam mieszkają. (…) Pracując po raz pierwszy ze scenarzystą, producentami oraz Ryūichim Sakamoto – kompozytorem, z którym zawsze chciałem współpracować, stworzyliśmy cudowny film, z którego jestem bardzo dumny.

Współpraca, o której marzyłem od wielu lat, w końcu doszła do skutku – mówi Kore-eda o Ryūichim Sakamoto, który skomponował ścieżkę dźwiękową. Reżyser długo walczył o szansę poproszenia Sakamoto o skomponowanie muzyki, co niestety nigdy się nie udawało. Aż do teraz.

Pracując nad swoimi poprzednimi projektami, Kore-eda wyobrażał sobie, jakie instrumenty muzyczne powinny zabrzmieć w danej scenie, w oparciu o muzykę, której słuchał w czasie pisania scenariusza. Następnie poprosił o skomponowanie muzyki artystów o odpowiednim talencie.

Tym razem nie miałem w głowie żadnego konkretnego rodzaju muzyki, ponieważ to nie ja pisałem scenariusz. Jednak w czasie kręcenia zdjęć i montażu słuchałem utworów fortepianowych Ryūichiego Sakamoto w moim pokoju hotelowym i pomyślałem, że bez niego nie będę w stanie dokończyć tego filmu.

Kore-eda wysłał do Ryūichiego Sakamoto list z prośbą oraz wstępnie zmontowany materiał filmowy z muzyką Sakamoto w tle. Sakamoto odpisał, że przyjmie zlecenie, choć nie miał wystarczająco dużo energii, aby skomponować cały soundtrack. Powiedział też, że jedna lub dwie melodie już pojawiły się w jego głowie.

Ostatecznie na ścieżce dźwiękowej pojawiły się dwa nowe utwory skomponowane przez Ryūichiego Sakamoto specjalnie do tego filmu oraz utwory pochodzące z wcześniejszych albumów, w tym z ostatniego zatytułowanego „12”.

Gdyby Ryūichi Sakamoto odrzucił moją propozycję, musiałbym zmienić fundamentalną koncepcję reżyserską. Jestem zachwycony, że człowiek, którego muzykę i inne działania szanuję, skomponował muzykę do tego filmu.
---------------------------------------------
Ryūichi Sakamoto był kompozytorem, producentem i muzykiem urodzonym w Tokio. Bardzo zróżnicowany życiorys Sakamoto obejmuje jego pionierską działalność w zakresie muzyki elektronicznej w legendarnym zespole techno Yellow Magic Orchestra, produkcję albumów pop oraz licznych utworów muzyki poważnej, dwóch oper oraz muzyki do niemal 45 filmów
i produkcji telewizyjnych. Jako kompozytor muzyki filmowej zdobył nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę do filmu „Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence” (1983), a jego ciesząca się uznaniem muzyka do „Ostatniego cesarza” (1987) przyniosła mu najbardziej prestiżowe międzynarodowe nagrody, jak Oscar za najlepszą muzykę oryginalną, Złoty Glob oraz Grammy.

Jego muzyka zabrzmiała w takich filmach jak „Pod osłoną nieba” (1990), „Wysokie obcasy” (1991), „Femme Fatale” (2002), „Tony Takitani” (2004), „Zjawa” (2015), „Gniew” (2016), „Namhansanseong Fortress” (2017), „Twoja twarz” (2018), „Minamata” (2020) oraz „Beckett” (2021).

17 stycznia 2023 roku, w dniu swoich siedemdziesiątych pierwszych urodzin, Ryūichi wydał swój piętnasty album solowy pt. „12”. Album stanowi zbiór 12 utworów wybranych spośród muzycznych skeczy nagranych jako dźwiękowy pamiętnik w czasie jego dwuipółletniej walki z nowotworem.

Ryūichi Sakamoto zmarł w marcu 2023 roku w wieku 71 lat. „Monster” to ostatni film, do którego stworzył muzykę oryginalną.

                                                    ZWIASTUN FILMU

Monster, reż. Hirokazu Kore-eda / scen. Yûji Sakamoto / zdj. Ryûto Kondô / muzyka: Ryuichi Sakamoto / obsada: Soya Kurokawa, Hinata Hiiragi, Sakura Ando, Eita Nagayama / Japonia 2023 / czas trwania: 126 min

Download images