Niecodzienna lekcja w Szkole Podstawowej nr 3 - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Niecodzienna lekcja w Szkole Podstawowej nr 3

W środę 5 czerwca 2013r. pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika w Tucholi uczestniczyły w niecodziennej lekcji na jaką zaprosił ich pan Tadeusz Zaborowski – dyrektor ARR w Bydgoszczy. Na zajęciach pojawił się profesjonalny kucharz ze swoimi zdrowymi produktami oraz pani dietetyczka. Pani ta opowiadała dzieciom i wyświetlała na tablicy elektronicznej informacje o znaczeniu poszczególnych witaminek dla zdrowia, a pan kucharz przy pomocy dzieci przygotowywał odpowiednie zdrowe i smaczne sałatki, którymi następnie wszyscy z apetytem zajadali się.

Z Agencją Rynku Rolnego SP3 współpracuje od kilku lat. Realizują projekty zdrowotne: „Owoce w szkole” i „Mleko w szkole”. W ubiegłym roku odbył się wspaniały dzień witaminek, na który dzieci z poszczególnych klas przygotowały witaminowe dania warzywne, owocowe i mleczne, a ich goście z ARR przywieźli owoce , warzywa i inne prezenty, np. puzzle z piramidą żywienia.


Wszystkie dzieci chętnie brały udział w quizach dotyczących zdrowego odżywiania (fot. Piotr Kozłowski)

Te wszystkie działania mają służyć poprawie odżywiania się uczniów. Chodzi bowiem o to, aby dzieci jadły pokarmy w odpowiedniej ilości i aby nie brakowało w nich niezbędnych składników, w tym witamin i wapnia.

Szkoła Podstawowa  nr 3 im. M. Kopernika w Tucholi  będzie uczestniczyć w latach 2013-2015 w „Wojewódzkim programie zapobiegania niedożywieniu, nadwadze i otyłości poprzez poprawę żywienia u dzieci klas 1-3 szkół podstawowych (w wieku 6-9 lat)" Program ten będzie realizowany przez 3 lata przez Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Badania są współfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Program prowadzony jest pod kierunkiem prof. dr hab. med. Macieja Świątkowskiego.

W SP nr 3 niedawno rozpoczęła się realizacja programu z inicjatywy i pod kierunkiem Pani dyrektor Ewy Kłosowskiej i wicedyrektor Donaty Świerczyńskiej. Naukowcy i studenci z Collegium Medicum rozpoczęli już prace informacyjne dla nauczycieli oraz rodziców oraz badania w klasach pierwszych. Nad wszystkim czuwają wychowawczynie: w Ia pani Lidia Góral, a Ib pani Dorota Szulc. Dyrekcja szkoły dziękuje rodzicom za podjętą współpracę, za zgodę na udział w projekcie i wypełnione ankiety.

(Ewa Kłosowska, Donata Świerczyńska)
(fot. pk)