Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tucholi (ZDJĘCIA) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tucholi (ZDJĘCIA)

Materiał: tuchola.pl
 

We wtorek (3.05.2022) odbyły się uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, po której uczestnicy przeszli w pochodzie na plac Wolności. Tu przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski oraz doradca wojewody Jerzy Kowalik, który wystąpił w imieniu wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Następnie licznie zebrane delegacje samorządowe, polityków i partii politycznych, placówek oświatowych, służb, organizacji oraz stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów.

Uroczystości przebiegły w podniosłej atmosferze i przy pięknej pogodzie.

ZDJĘCIA

Poniżej zamieszczamy treść przemówienia wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza:

„Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowni Radni Tucholi, Uczestnicy uroczystości 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tucholi,

świętujemy w tym roku 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To ważna data w kalendarzu polskich świąt. Pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza kieruje nasze myśli w stronę światłych obywateli Rzeczypospolitej, którzy postanowili dokonać dzieła jej naprawy.
Dziś, kiedy nasza Ojczyzna stoi w obliczu poważnych wyzwań, ten dokument zapisany w 1791 roku nabiera szczególnego znaczenia. Wojna na Ukrainie dobitnie pokazuje, jaką wagę ma niezawisły byt państwowy, którego Konstytucja 3 Maja jest symbolem.
Dziękuję Panu i całej społeczności lokalnej za podjęcie się organizacji obchodów. Zarówno ich Gospodarzom, jak i Uczestnikom życzę radosnego świętowania. Cieszmy się wspólnie z wielkiego skarbu, jakim jest nasza Ojczyzna, Najjaśniejsza Rzeczpospolita.


Z wyrazami szacunku
Mikołaj Bogdanowicz”.