Ostatni koncert Capella pro Musica Antiqua (FOTO) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Ostatni koncert Capella pro Musica Antiqua (FOTO)

W sobotę 17 stycznia w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi odbył się koncert dawnej muzyki bożonarodzeniowej i kolęd tradycyjnych z okazji 20-lecia i zakończenia działalności zespołu muzyki dawnej Capella Pro Musica Antiqua z udziałem chóru Camerata.

Capella Pro Musica Antiqua był międzyszkolnym zespołem muzyki dawnej który działał w latach 1995 - 2015. Założycielami i prowadzącymi zespół byli nauczyciele muzyki Marzena i Roman Tyrańscy. Zespół działał przy szkole Podstawowej nr 1 im ks. ppłk. Józefa Wryczy w Tucholi. W skład zespołu wchodzili uczniowie większości tucholskich szkół. Capella Pro Musica Antiqua wykonywała muzykę renesansu - śpiewała i grała na kopach instrumentów dawnych. Młodzież występowała w kostiumach dworskich, co sprawiało, że ich koncerty były niepowtarzalną, specyficzną żywą lekcją historii. W repertuarze zespołu znajdowały się pieśni i tańce dworskie, utwory świeckie i sakralne dawnej Europy.

W ciągu 20 lat swojej działalności zespół Capella Pro Musica Antiqua prezentowała się w wielu tematycznych koncertach. Reprezentowała nasze miasto w wielu miastach Polski i poza jej granicami, uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach, wydarzeniach historycznych i projektach kulturalnych. Wielokrotnie nagrywała audycje radiowe i telewizyjne, zaprezentowała się w blisko 400 koncertach. Capella Pro Musica Antiqua przez wszystkie lata aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Tucholi, wielokrotnie będąc pomysłodawcą i organizatorem licznych projektów, koncertów i wydarzeń artystycznych.
 

W ostatnim koncercie wystąpili:
Martyna Piesik
Karolina Kwasigroch
Krystian Piesik
Mikołaj Górka
Dominika Lamparska
Sandra Andrearczyk
Przemysłał Kwasigroch
Dominika Bucholc
Julia Nowak
Damian Mross
Krzysztof Budzyński
Julia Donarska
Emilia Urban
Agata Liegmann
Amelia Szrajber
Nikola Bąk
 

(red. / mat. materiały organizatora)