Ostatnie pożegnanie Honorowej Obywatelki Gminy Tuchola Honoraty Bloch - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Ostatnie pożegnanie Honorowej Obywatelki Gminy Tuchola Honoraty Bloch

 

 

W poniedziałek (7.05.2018) w Tucholi odbyła się ceremonia pogrzebowa Honorowej Obywatelki Gminy Tuchola Honoraty Bloch. W uroczystości żałobnej wziął udział m.in. burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, który wygłosił mowę pożegnalną.

„Żegnamy dzisiaj zmarłą Honoratę Bloch – Honorową Obywatelkę Gminy Tuchola, której odejście jest wielkim ciosem dla nas wszystkich. Chcemy dzisiaj oddać hołd zmarłej - chciałoby się powiedzieć bardzo wiele, jednak brakuje słów – żadne z nich nie wyrażą uznania za wspaniałe życie śp. Honoraty i żalu po Jej stracie” – mówił burmistrz Tadeusz Kowalski.

Honorata Bloch urodziła się 16 maja 1927 roku w Grodnie, gdzie potem uczęszczała do przyklasztornej bernardyńskiej szkoły powszechnej, w której rozbudziło się u niej zamiłowanie do rękodzieła, w szczególności haftu.

Jednak kiedy wybuchła wojna, jako piętnastoletnia dziewczynka, została wywieziona na przymusowe roboty do III Rzeszy, gdzie przebywała do końca wojny.

W 1945 roku osiedliła się w Tucholi. Tu wyszła za mąż, wychowała dwie córki i dwóch synów.

Od 1960 roku prowadziła ośrodek haftu kaszubskiego. Kanony i motywy obowiązujące w jej szkole zatwierdzone zostały przez ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 1972 roku Ministerstwo to oficjalnie zweryfikowało śp. Honoratę Bloch jako „Twórczynię Ludową”.

W 1980 r. Zrzeszenie Kaszubsko–Pomorskie Oddział w Chojnicach wydało całe „abecadło” wraz ze wzornictwem śp. Honoraty pt. „Wzory Haftu Kaszubskiego Szkoła Borowiacka”.

Dzisiaj wzornictwo oparte na „Szkole Borowiackiej” autorstwa Honoraty Bloch jest, obok herbu i flagi, znakiem rozpoznawczym nie tylko dla samego miasta, ale dla całego regionu Borów Tucholskich, znakiem tożsamości naszej kultury.

4 lipca 1982 r. śp. Honorata Bloch wraz z p. Marią Fotruńską własnoręcznie wyhaftowały banderę dla „Daru Pomorza” i wręczyły p. Kazimierzowi Jurkiewiczowi. Pływa ona teraz po morzach i oceanach, zawijając do portów na wszystkich kontynentach.

W 2002 roku za swoją pracę artystyczną, popularyzację i edukację w dziedzinie haftu ludowego otrzymała najwyższe wyróżnienie, które nobilituje twórcę – Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi i Honorową Odznaką Morską.

Była laureatką najwyższych nagród zdobytych w ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej, członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Honorowym Członkiem Borowiackiego Towarzystwa Kultury.

Materiał: tuchola.pl