Po wakacjach: Stawisko - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Po wakacjach: Stawisko

I to jeszcze jak „po wakacjach”! Niemniej cieszymy się, że nadal otrzymujemy maile z wiadomościami, o ciekawych miejscach w naszym kraju, które odwiedzili nasi czytelnicy. Tym razem sytuacja jest nietypowa, ponieważ nasza czytelniczka zachęca nas, żebyśmy my z kolei zachęcili innych do odwiedzenia dwóch miejsc w Polsce.

Pierwsze to Stawisko, drugie Tykocin. Problemem w obu przypadkach jest to, że nasza czytelniczka nie dysponuje zdjęciami, jak się wyraziła: „takimi, które pokazywałaby te miejsca w sposób ciekawy”. Szczęśliwie ze Stawiska mamy własne zdjęcia (sprzed paru lat), a z Tykocina wiemy kto ma i o nie poprosimy. Zatem dzisiaj Stawisko, Tykocin później.

Stawisko to obecnie muzeum, a kiedyś miejsce zamieszkania Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Nazwę wymyślił sam wielki pisarz, który w tym majątku mieszkał aż do śmierci w 1980 roku. Posiadłość znajduje się w granicach podwarszawskiej Podkowy Leśnej, czyli można ją stosunkowo łatwo odwiedzić będąc w Warszawie. Najczęściej nie ma tam tłumu zwiedzających, przynajmniej tak twierdzi nasza czytelniczka, można zatem spokojnie i bez pośpiechu zwiedzić dawną willę Państwa Iwaszkiewiczów i park, który willę otacza. Atmosfera jest tam taka, jakby czas się zatrzymał, a Jarosław nadal mieszkał w Stawisku.

Prezentujemy zdjęcia z wnętrza willi, ze słynnym biurkiem pisarza na czele i zachęcamy do odwiedzin, to miejsce do którego naprawdę warto pojechać.

(Red)