Wiadomości
wszystkiePoniemieckie - zaproszenie na e-Ciekawość świata
MATERIAŁ PRASOWY:
We wtorek, 16 marca o g. 18 odbędzie się druga w marcu e-Ciekawość świata – cykl organizowany w Kcyni przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Spotkanie zatytułowane będzie „Poniemieckie”. Naszym gościem będzie Karolina Kuszyk, autorka książki o takim samym tytule. Spotykamy się online, na stronie DAK w portalu społecznościowym Facebook (www.facebook.com/DzwiekoweArchiwumKcyni)
Jak to jest mieszkać w domu niedawnego wroga? Usiąść przy jego stole, korzystać z jego talerzy, spać w łóżku, w którym niedawno nocował Niemiec? Jak to jest oswajać obce miejsca, gdzie w pierwszych latach po wojnie tyle śladów niemieckich właścicieli? Jak to jest przyjmować ich wizyty, gdy w końcu przyjeżdżają, by wspominać i szukać zostawionych tutaj pamiątek?
O spotkaniu z "poniemieckim", rozumianym w najbardziej pojemny sposób, będę rozmawiać z panią Karoliną Kuszyk, autorką książki, która ukazała się w wydawnictwie Czarne. Zapraszam, nie tylko mieszkańców poniemieckich miast.
Bardzo zależało mi na zaproszeniu autorki (początkowo byłyśmy umówione na tradycyjne spotkanie w Kcyni, ale pandemia pokrzyżowała nam plany), gdyż i Legnicę i Kcynię łączy wspólnota powojennych doświadczeń. Stąd myślę, że tematyka spotkania może być interesująca dla mieszkańców.
Z biogramu autorki:
Karolina Kuszyk (ur. 1977), germanistka i polonistka, absolwentka MISH na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadziła zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur”, „Tagesspiegel Berlin”, „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Kwartalniku Literackim Wyspa” i „Notesie Wydawniczym”. Współpracowała z łódzkim festiwalem Puls Literatury, Internationales Poesiefestival Berlin oraz NGO Netzwerk für Osteuropa-Berichterstattung. Regularnie współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku. Jej debiut książkowy Poniemieckie (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019) został odznaczony nagrodami Arthur-Kronthal-Preis 2020 oraz Legnicka Książka Roku 2019.
Autorka: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Fot. Grzegorz Lityński