Poranek Hubertowski: Uczniowie poznali tradycje myśliwskie - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Poranek Hubertowski: Uczniowie poznali tradycje myśliwskie

W poniedziałek (23.09) w Zespole Szkół Leśnych w Tucholi dla uczniów klas pierwszych odbył się tzw. „Poranek Hubertowski”. Celem tej wyjątkowej lekcji było pokazanie tradycji myśliwskich oraz prezentacje kół zainteresowań do których mogą przyłączyć się pierwszoklasiści.

W szkole działają  koła zainteresowań, których celem jest kultywowanie staropolskich tradycji łowieckich. W „Poranku Hubertowskim”  wystąpili  sygnaliści, sokolnicy, kynolodzy i członkowie koła preparatorskiego. Opowiedzieli  o swoich zainteresowaniach i dorobku.

Jako pierwsi zaprezentowali się sokolnicy. Piękne  ptaki unoszone na rękawicach podopiecznych wzbudzały zainteresowanie widowni.


(Fot. Piotr Kozłowski)

Każdy sokół ma swoje imię i historię. To właśnie w Zespole Szkół Leśnych, na początku lat siedemdziesiątych, profesor Czesław Sielicki utworzył pierwszą polską sokolarnię. Opiekunem szkolnego koła sokolników „Raróg” jest profesor Mariusz Nowogrodzki.

Sygnaliści wraz z opiekunem - profesorem  Piotrem Grzywaczem zaprezentowali sygnały myśliwskie, szczególnie popularne podczas polowań.  


(Fot. Piotr Kozłowski)


Warto podkreślić, że szkolny zespół sygnalistów myśliwskich „Jenot” bierze udział w licznych polowaniach, konkursach i koncertach. Na te ostatnie wyjeżdża do wielu krajów. Sygnaliści tucholskiego „leśnika” koncertowali już m.in. w takich państwach, jak: Białoruś, Czechy, Niemcy, Francja, Belgia, Holandia czy Austria.

Szkolną preparatornią oraz kołem kynologicznym opiekuje się profesor Karol Lis. Podczas poranku omówione zostały rasy psów myśliwskich, ich przydatność w sztuce polowania oraz zasady pielęgnacji.


(Fot. Piotr Kozłowski)


Preparatornia cieszy się w szkole dużym zainteresowaniem. Można w niej odtworzyć sylwetki zwierząt, które następnie zdobią pracownie przedmiotowe i uzupełniają zasoby pomocy naukowych. Eksponaty tucholskiej preparatorni można także podziwiać w muzeach przyrodniczych.

„Poranek Hubertowski” wzbudził ciekawość młodzieży i spotkał się  z jej uznaniem.

(red.)
(mat. tltuchola.pl)
(Fot. Piotr Kozłowski)