Przypominamy recenzję: Życie Pi - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Przypominamy recenzję: Życie Pi

Z uwagi na przerwę wakacyjno - urlopową, przypominamy naszą pierwszą, z 575 recenzji.
 

Recenzja również na: mediakrytyk.pl

Nasze poprzednie recenzje alfabetycznie

 "Życie Pi" jest ekranizacją powieści Yanna Martela. Statek, którym podróżuje tytułowy bohater tonie. Z całej rodziny tylko jemu udaje się uratować, ale na łodzi wraz z hieną, orangutanem, zebrą i tygrysem. Reżyserem tego filmu jest Ang Lee, scenarzystą David Magee, a film miał swoją premierę 28 września 2012 roku (w Polsce - 11 stycznia 2013)

Pod względem ilości to największy wygrany tegorocznych Oscarów, zdobywca czterech statuetek, w tym za reżyserię i efekty specjalne. Malkontenci filmowi nie od dzisiaj twierdzą, że te ostatnie przejęły ster we współczesnym kinie, spychając fabułę na dalszy plan. Prawda jest jednak taka, że bez zdobyczy technicznych, film ten by nie powstał. No bo jak inaczej opowiedzieć historię tytułowego Pi, indyjskiego chłopca, który podróżując z rodziną z Indii do Kanady wskutek katastrofy statku, ląduje w szalupie ratunkowej sam na sam z dorosłym tygrysem bengalskim? Ten bardzo specyficzny „rejs” i walka tej dwójki o przetrwanie stanowią trzon filmu.

Na bardzo ograniczonej przestrzeni łodzi i prowizorycznej tratwy dużo się dzieje, jest straszno, śmieszno i wzruszająco. Tygrys bardzo sugestywnie szczerzy kły, Pi stara się go poskromić i jednocześnie nie umrzeć z głodu i pragnienia, a w tle szaleje Ocean Spokojny z całą swoją bujną fauną i florą. To wszystko razem nie zamienia się jednak w komiks, bo mistrz Ang Lee dba o to by ochy i achy zmajstrowane w komputerze nie przytłoczyły najważniejszego – rodzącej się nietypowej więzi nietypowych rozbitków.

Życie Pi to ekranizacja bestsellerowej powieści Yanna Martela. Okazuje się, że można napisać książkę mądrą, pełną afirmacji życia i wiary w dobro, jednocześnie nie naiwnej i ckliwej, bez walenia po  głowie prawdami życiowymi  al ’a Paolo Coelho. I można zrobić z tego bardzo dobry film.

Reżyser:
Ang Lee

Obsada:
Suraj Sharma - Pi Patel
Irrfan Khan - Dorosły Pi Patel
Adil Hussain - Santosh Patel
Tabu - Gita Patel
Rafe Spall - Pisarz
Gérard Depardieu - Kucharz

Muzyka:
Mychael Danna

Zdjęcia:
Claudio Miranda

(Ala Cieślewicz)