Wiadomości
wszystkie„Przystanek Radzim”
Od senatora Andrzeja Kobiaka otrzymaliśmy interesującą publikację zatytułowaną „Przystanek Radzim” (pan senator napisał do niej przedmowę), traktującą o losach wielce zasłużonej rodziny Seydów, od 1923 roku właścicieli majątku Radzim, który tak tragicznie zapisał się w historii II wojny światowej.
Sama publikacja powstała w ramach projektu pod tym samym tytułem, przeprowadzonego przez Młodzieżową Grupę „Śladowscy” działającą przy Publicznym Gimnazjum w Kamieniu Krajeński. Czytając „Przystanek Radzim” poznamy sylwetkę Zygmunta Seydy, wicemarszałka sejmu w II Rzeczpospolitej i tragiczne losy jego najbliższej rodziny: żony Stefanii i synów Krzysztofa i Tadeusza.
Pracę młodzieży wsparły władze miejskie. Wspólnymi siłami, aż w Argentynie odszukano potomków rodziny Seydów, a wśród nich Barbarę, wnuczkę Zygmunta i Stefanii. Pani Barbara uczestniczyła w uroczystej sesji, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kamień Krajeński otrzymali: Zygmunt Seyda, Stefania Seyda, Krzysztof Seyda i Tadeusz Seyda.
W uroczystości udział wzięli min. wicemarszałek senatu Jan Wyrowiński, senator Andrzej Kobiak, który objął Honorowy Patronat nad projektem „Przystanek Radzim”, senator Jan Rulewski i posłanka Iwona Kozłowska.
Zachęcamy do zapoznania się z tą książką, w której obok życiorysów Zygmunta, Stefanii, Krzysztofa i Tadeusza, znajdą Państwo również rys historyczny Radzimia (od I Rzeczypospolitej do 16 czerwca 1934 roku należącego do starostwa tucholskiego), opis obiektów architektury oraz informację o obozach zagłady na terenie powiatu sępoleńskiego.
(red.)
Wszystkich zdjęć: 10