Recenzja filmowa: Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część I - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część I

Dzisiaj zapraszamy do recenzji filmu produkcji USA - „Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część I” w reżyserii Francisa Lawrence . Światowa premiera tego filmu odbyła się 10 listopada 2014 roku. Na ekrany polskich kin wszedł 21 listopada 2014 roku.

Przedostatnia odsłona przygód mieszkańców totalitarnego Panem, państwa powstałego na zgliszczach wojennych Stanów Zjednoczonych. Rebelianci coraz odważniej stawiają opór brutalnym i dyktatorskim rządom prezydenta Snowa.

Co się najbardziej rzuca w oczy podczas oglądania, to wszechobecna szarość. Szara jest scenografia, bo akcja toczy się głownie pośród gruzów i pod ziemią. Szare są kostiumy, a nawet charakteryzacja. W takich dekoracjach łatwo popaść w narracyjną monotonię. Zwłaszcza, że ostatnią książkę serii podzielono na dwie części, a zdecydowanie więcej dzieje się tam pod koniec. Pierwsza część to jedynie rozgrzewka, na szczęście twórcy filmu oparli się pokusie sztucznego „uatrakcyjnienia” fabuły poprzez dodanie wydarzeń, których nie ma w książce. Wiadomo, że fani serii, którzy zapewne stanowić będą 90 procent widowni, takich zabiegów nie znoszą.

Mnie się osobiście podoba ten dekoracyjny ascetyzm. W kontraście do rozbuchanych i kolorowych poprzednich części, pokazuje trafnie jak bardzo zmieniło się życie głównej bohaterki Katniss. Bo podobnie jak wcześniej stoi ona w centrum tej filmowej historii. I cały czas gra ją rewelacyjna Jennifer Lawrence, która nie pozwala się zepchnąć w cień, mimo że otoczona jest przez bardziej, jeżeli nie utalentowanych, to na pewno doświadczonych aktorów. Drugi plan robi bowiem wrażenie: Julianne Moore, Donald Sutherland, Woody Harrelson i nieodżałowany Philip Seymour Hoffman. Lubię „Igrzyska…” między innymi właśnie dlatego, że młodsi aktorzy nie ustępują tym starszym, jak to bywa w większości filmów młodzieżowych. Tutaj wszyscy grają koncertowo, dlatego we wspólnych scenach nie ma żadnych zgrzytów.

Nigdy nie było wesoło, ale ta część jest zdecydowanie najmroczniejsza i najbardziej pesymistyczna. Film raczej dla fanów książkowej i/lub kinowej serii oraz przyzwoita przystawka dla dania głównego, jakim za rok będzie finał.

(Ala Cieślewicz)


Obsada:
Jennifer Lawrence
Josh Hutcherson
Liam Hemsworth
Woody Harrelson
Donald Sutherland
Philip Seymour Hoffman
Julianne Moore
Willow Shields