Recenzja książki: Jürgen Thorwald - Dawna medycyna - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja książki: Jürgen Thorwald - Dawna medycyna

Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru
 
 
 

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl

Jeżeli ktoś z naszych czytelników chciałby zamieścić własną recenzję z przeczytanej książki, to oczywiście serdecznie zapraszamy do współpracy!

Nasze recenzje filmowe w kolejności alfabetycznej

Krótki zarys wczesnej medycyny

Współczesna medycyna stoi na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie możemy mylić medycyny z państwową służbą zdrowia, gdyż – wbrew pozorom – to nie to samo. Wydaje się, że posiadamy leki na wszystko, ludzki organizm w skali makro stanowi coraz mniej tajemnic, a i diagnostyka (nie tylko ta pokazana w serialach medycznych) umożliwia szybkie rozpoznanie praktycznie każdej choroby. Pewnym wyzwaniem wciąż są nowotwory i choroby autoimmunologiczne, ale i tutaj postęp dokonuje się praktycznie z roku na rok. Wszystko zmierza w jednym kierunku – maksymalnemu przedłużeniu życia człowieka. Każdego człowieka.

Jednakże nie zawsze było tak wesoło. Jeszcze sto lat temu wiele chorób kończyło się śmiercią pacjenta, leki były dla bogatych, a o szczepionkach to mało kto słyszał. Pięćset lat temu prymat wiodła raczej medycyna ludowa, oparta na ziołach. Tysiąc lat temu człowiek żył średnio trzydzieści kilka lat, więc rozpoznanie choroby przypominało zgaduj-zgadulę, a los człowieka zależał od woli boga/bogów(DALEJ)