Wiadomości
wszystkieRon Howard - mistrz opowieści o ludziach.(ZWIASTUN)
"Pavarotti" w kinach od 2 sierpnia.
Materiał przesłany przez BestFilm
Nagrodzony Nagrodą Akademii Ron Howard jest jednym z najpopularniejszych reżyserów swojego pokolenia. Jest autorem docenianych przez krytyków dramatów takich jak Piękny umysł lub Apollo 13, lecz również popularnych komedii takich jak Spokojnie, tatuśku lub Plusk. Stworzył jedne z najlepiej znanych filmów w historii Hollywood.
Za film Piękny umysł z Russellem Crowe (współpracowali potem jeszcze przy Człowieku ringu), Howard otrzymał Oscara® w kategorii najlepszy reżyser oraz najlepszy film, najlepszy scenariusz i najlepsza aktorka drugoplanowa. Film ten zdobył również cztery Złote Globy, między innymi za najlepszy dramat. Ponadto Howard otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera roku od Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Za pracę nad tym filmem Howard oraz producent Brian Grazer otrzymali pierwszą nagrodę od National Mental Health Awareness Campaign [Krajowej Kampanii na rzecz Świadomości Zdrowia Psychicznego].
Kunszt reżyserski Howarda jest doceniany już od dawna. W 1995 roku otrzymał swoją pierwszą nagrodę dla najlepszego reżysera od Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych za film Apollo 13. Ten oparty na faktach dramat otrzymał również dziewięć nominacji do Nagrody Akademii, zdobywając Oscara® za najlepszy montaż oraz najlepszy dźwięk. Otrzymał również nagrodę dla najlepszego filmowego zespołu aktorskiego oraz dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej od Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.
Wiele filmów Howarda otrzymywało nominacje Akademii, między innymi popularne przeboje kinowe takie jak Ognisty podmuch, Spokojnie tatuśku i Kokon. Ten ostatni wrócił do domu z dwoma Oscarami®. W grudniu 2005 roku Howard otrzymał wyróżnienie od Muzeum Ruchomych Obrazów, a w 2006 roku od Amerykańskich Montażystów Filmowych. W styczniu 2009 roku Howard oraz współpracujący z nim producent Brian Grazer otrzymali wyróżnienie od Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych, w listopadzie 2009 roku otrzymali nagrodę Big Apple Award od nowojorskiej szkoły filmowej NYU Tisch School of Cinematic Arts. W grudniu 2015 roku Howard został wyróżniony gwiazdą w kategorii Film, przez co został jednym z bardzo niewielu twórców, którzy mają dwie gwiazdy na Alei Gwiazd w Los Angeles.
Aktualnie Howard jest w fazie przygotowań do realizacji filmowej adaptacji bestsellera Hillbilly Elegy. Ponadto pracuje nad filmem dokumentalnym Rebuilding Paradise dla National Geographic. Poza Pavarottim, Howard wyreżyserował również doceniony przez krytykę dokument The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years. Film zdobył nagrodę Grammy dla najlepszego filmu muzycznego w 2017 roku i otrzymał pięć nominacji do nagród Emmy, w tym za najlepszy film dokumentalny.
Ostatnio Howard wyreżyserował spin-off o Hanie Solo Han Solo: Gwiezdne wojny – historie oraz wyprodukował drugi sezon Marsa oraz Geniusza: Picasso dla National Geographic. Geniusz: Einstein został doceniony przez Akademię Telewizyjną i otrzymał nominacje do nagrody Emmy - między innymi w kategorii najlepszy serial limitowany oraz najlepsza reżyseria. Dla Howarda była to pierwsza nominacja za reżyserię serialu telewizyjnego. Drugi sezon - Geniusz: Picasso - zdobył siedem nominacji do nagród Emmy oraz liczne nominacje do Złotych Globów, Critic’s Choice oraz SAG.
W roku 2009 Howard wyprodukował i wyreżyserował adaptację docenionej przez krytyków sztuki Petera Morgana Frost/Nixon. Film otrzymał pięć nominacji do Nagród Akademii, w tym dla najlepszego filmu. Film otrzymał również nominację do Nagrody im. Darryla F. Zanucka dla najlepszego producenta filmowego od Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych. Ponadto Howard zrealizował film Wyścig również na podstawie scenariusza Petera Morgana o rywalizacji pomiędzy kierowcami Formuły 1 – Jamesem Huntem i Nikkim Laudą.
Howard wyreżyserował jedne z najpopularniejszych filmów ostatniego dwudziestolecia.
W 1991 roku zrealizował popularny dramat Ognisty podmuch, w którym wystąpili Robert De Niro, Kurt Russel i William Baldwin. Następnie zrealizował dramat historyczny Za horyzontem z Tomem Cruise i Nicole Kidman. W 1996 roku Howard wyreżyserował thriller Okup z Melem Gibsonem, Rene Russo, Garym Sinise i Delroy Lindo. Howard współpracował z Tomem Hanksem, Kevinem Baconem, Edem Harrisem, Billem Paxtonem, Garym Sinise oraz Kathleen Quinlan przy filmie Apollo 13. Film ten ostatnio powrócił na ekrany w formacie IMAX.
Inne filmy Howarda to Inferno, W samym sercu morza (film oparty na prawdziwej historii inspirowanej „Moby Dickiem”) oraz Made In America, dokument muzyczny z Jayem -Z zrealizowany dla Showtime. Howard zrealizował adaptacje prozy Dana Browna – Inferno, Anioły i Demony oraz Kod Da Vinci ze zdobywcą Oscara® Tomem Hanksem w roli głównej; bożonarodzeniowy przebój kinowy Grinch: Świąt nie będzie z Jimem Carreyem, Spokojnie, tatuśku ze Stevem Martinem, epicki film fantasy Willow, Nocną zmianę z Henrym Winklerem, Michaelem Keatonem i Shelley Long oraz trzymający w napięciu western Zaginione, ze zdobywcami Oscarów® Cate Blanchett i Tommy Lee Jonesem.
Howard zadebiutował jako reżyser w 1978 roku komedią Grand Theft Auto. Karierę w przemyśle filmowym rozpoczynał jako aktor. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie w filmach Podróż oraz Muzyk, potem przyjął rolę Opiego w trwającym wiele sezonów serialu The Andy Griffith Show. Później Howard wystąpił w popularnym serialu Happy Days oraz zdobył przychylne recenzje za występ w Amerykańskim graffiti i Rewolwerowcu.
Howard oraz współpracujący z nim od wielu lat producent Brian Grazer po raz pierwszy pracowali razem przy komediowych przebojach Nocna zmiana i Plusk. W 1986 roku wspólnie stworzyli studio Imagine Entertainment, aby samodzielnie produkować filmy fabularne.
"Pavarotti" w kinach od 2 sierpnia.
ZWIASTUN