Śladami historii - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Śladami historii

9 września 2013 r. grupa uczniów Technikum Leśnego w Tucholi, szczególnie zaangażowanych w działania kształtujące pozytywny wizerunek szkoły, udała się na wycieczkę do stolicy. Warszawa gościnnie przywitała ich piękną, słoneczną pogodą.
 
Mimo wyjazdu o bardzo wczesnej porze wszystkim dopisywał wyśmienity nastrój. W autobusie rozbrzmiewały pogodne głosy, żarty, rozmowy.  Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu emocje i wzruszenia były szczególne. Dzięki zaangażowaniu przewodników oraz interesującej, zróżnicowanej, multimedialnej ekspozycji uczniowie wręcz namacalnie odczuli, czym było życie w nieustannie ostrzeliwanym mieście, przedzieranie się przez warszawskie kanały i codzienny niepokój o życie swoje i bliskich.
 

Przed powrotem do Tucholi uczniowie pospacerowali jeszcze po warszawskiej Starówce i Placu Zamkowym. (Fot.  Lucyna Chylewska)

Pouczająca lekcja historii jednak nie skończyła się na odwiedzeniu Muzeum. Kolejnym etapem wyprawy była wędrówka Aleją Zasłużonych cmentarza na Powązkach. Chwilą zadumy, symbolicznym zapaleniem zniczy, młodzi leśnicy oddawali hołd zmarłym wielkim postaciom polskiej sztuki, historii i nauki. Ze wzruszeniem odnajdywali na - często wykonanych z wielkim kunsztem - nagrobkach nazwiska takie jak: Władysław Reymont, Jan Kiepura, Czesław Niemen, Irena Jarocka czy Krzysztof Kolberger.
 
Nie mogło też zabraknąć czasu na pamiątki, zdjęcia czy lody. Przed powrotem do Tucholi uczniowie pospacerowali jeszcze po warszawskiej Starówce i Placu Zamkowym.

(Alicja Kaczmarek)
(fot.  Lucyna Chylewska)