Sto lat Pana Franciszka - urodzinowy jubileusz mieszkańca Tucholi - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Sto lat Pana Franciszka - urodzinowy jubileusz mieszkańca Tucholi

100 lat skończył Pan Franciszek Landowski z Tucholi. Swoje urodziny świętował w gronie rodziny, przyjaciół i zaproszonych gości. Życzenia urodzinowe złożył szanownemu jubilatowi również Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.

Pan Franciszek urodził się 8 kwietnia 1913 roku w Będźmierowicach w gminie Czersk. Z wykształcenia jest nauczycielem, ukończył Seminarium Nauczycielskie w Tucholi. Odbył też kurs podchorążych rezerwy. W 1938 r., do czasu wybuchu II Wojny Światowej, pracował w szkole podstawowej w Budkach Ujściańskich, kolonii na Wołyniu.


Fot. ze strony Urzędu Miasta w Tucholi (www.tuchola.pl) Kliknij aby powiększyć

W 1939 roku został powołany do batalionu zapasowego Sandomierz. Brał udział w walkach o Zamość. Potem wrócił do Będźmierowic, gdzie pracował w gospodarstwie swojego ojca. W 1945 r. został powołany do czynnej służby wojskowej.

Po zakończeniu wojny, od 1946 roku zamieszkał w Tucholi, gdzie rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 1. Uczył w klasach 1 – 4. Założył też pierwszą po wojnie bibliotekę pedagogiczną w Tucholi.

Pan Franciszek otrzymał kilka odznaczeń: Brązowy Krzyż Zasługi w 1972 r., Złoty Krzyż Zasługi w 1973 r., krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1980 r., a w 1990 r. Medal Zwycięstwa i Wolności nadany przez Prezydenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W 2004 r. minister obrony narodowej mianował Franciszka Landowskiego na stopień porucznika.

Prywatnie, jak wspomina rodzina, Pan Franciszek był zapalonym działkowiczem, lubił pracować w ogródku. Udzielał się też społecznie.
Ma pięcioro dzieci, doczekał się siedmiorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.

Dużo zdrowia Panie Franciszku!

(mat. Urząd Miasta w Tucholi)