Święta Drzewa w tucholskiej Dwójce - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Święta Drzewa w tucholskiej Dwójce

 

W tegoroczne obchody „Święta Drzewa” włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi na czele z p. Marią Łukaszewicz wraz z aktywem bibliotecznym. Organizatorzy akcji „Czytamy drzewom” pragnęli zwrócić uwagę na związek natury z literaturą. Drzewa od zawsze inspirowały pisarzy, poetów i malarzy. Dlatego nie dziwi fakt, że na stałe zagościły w dorobku naszej kultury, m. in. jako symbol życia czy magicznej mocy.

10 października uczniowie postanowili poczytać tucholskim drzewom różne opowieści, przywołać słowa znanych autorów, aby stały się inspiracją do podejmowania działań na rzecz ratowania zniszczonych nawałnicą Borów Tucholskich, ochrony środowiska i przeciwdziałania zanieczyszczeniom klimatycznym.

Akcję zaprzyjaźniania się z drzewami wspierały również tucholskie instytucje. Młodzież miała okazję wspólnie z panią dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej porozmawiać z lipą czy zobaczyć unikatowe gabloty z różnymi typami siedliskowymi lasów i borów, przekrojami drzew oraz ich szyszkami i nasionami w Wyższej Szkoły Zarządzania i Środowiska. Nie lada gratkę przygotowali im edukatorzy Tucholskiego Parku Krajobrazowego, gdzie można było zaprzyjaźnić się z orzechem włoskim za pomocą różnych zmysłów – dotyku, słuchu i smaku, złożyć obietnicę ekologiczną i przypieczętować ją własnym odciskiem palca na plakacie z bezlistnym drzewem.

Święto Drzewa było również doskonałą okazją do posadzenia w tym dniu drzewka przed budynkiem odradzającej się Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi. W tej uroczystej chwili uczestniczyli: Burmistrz Gminy, dyrektor szkoły, przedstawiciele klas pierwszych i organizatorzy akcji.

 Informacja i zdjęcia:

Szkoła Podstawowa nr 2 w Tucholi