TOK: Fotorelacja z wernisażu wystawy - Tokarstwo artystyczne w drewnie (ZDJĘCIA) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

TOK: Fotorelacja z wernisażu wystawy - Tokarstwo artystyczne w drewnie (ZDJĘCIA)

Materiał: toktuchola.pl
 

W czwartkowe popołudnie (18.04.2024) sala wystaw Tucholskiego Ośrodka Kultury pękała w szwach – to za sprawą otwarcia wystawy „Tokarstwo artystyczne w drewnie”, prezentującej rękodzieło Krzysztofa Joppka.

Krzysztof Joppek – urodził się w 1956 roku w Tucholi. Ukończył Wyższą Szkołę Środowiska w Bydgoszczy na kierunku ochrona środowiska. Od wielu lat jest kierownikiem oczyszczalni ścieków, podlegającej pod Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi. W latach 2001-2002 był burmistrzem Tucholi; nieprzerwanie od 1998 roku sprawuje funkcję radnego Rady Miejskiej w Tucholi, a od przeszło 5 lat jest jej przewodniczącym.

Z obróbką drewna miał już do czynienia od najmłodszych lat, jego ojciec Jan był dyrektorem tartaku w Bruchniewie. Krzysztof, po śmierci ojca, jako nastolatek przeprowadził się do Tucholi. Tu wykształcił się na drukarza-zecera i podjął pracę w tucholskiej drukarni, gdzie współtworzył m.in. plakaty i foldery Dni Borów Tucholskich, wykonywał także autorskie linoryty, szkice ornamentów i projekty kart okolicznościowych. Pracując w poligrafii utrwalił stosowanie złotego podziału i pogłębił zamiłowanie do estetyki.

Służąc w wojsku był dekoratorem dla trzech jednostek – tworzył wielkoformatowe grafiki, murale, dekoracje wydarzeń oraz plakaty. W tamtym okresie powstał jeden z jego obrazów wykonany techniką olej na płycie pt. „Zachód słońca” (1974 r.), który również jest prezentowany na niniejszej wystawie. Jest to jedyny obraz, który został w posiadaniu twórcy.

Paleta zainteresowań Krzysztofa jest równie bogata, jak paleta kolorów – tu pozwolimy sobie wymienić tylko niektóre pasje: wędkarstwo, łowiectwo, malarstwo, architektura wnętrz, śpiew i gra na gitarze, wędzarnictwo, ciesielstwo, a jako pomysł na emeryturę pojawiło się… toczenie w drewnie.

Inspiruje się głównie rzemiosłem angielskim i amerykańskim w duchu Arts & Crafts (pol. Sztuki i Rzemiosła – ruch artystyczny). Jego prace to przykład sztuki użytkowej, utrzymanej w stylu farmerskim i rustykalnym. Materiałem, z którego tworzy, jest głównie drewno liściaste m.in. orzech, dąb, brzoza, buk, grab, grusza, a z iglastych przede wszystkim sosna. Wystawa prezentuje rękodzieło powstałe od 2023 roku. W skład ekspozycji wchodzą: świeczniki, patery, misy, talerze, lampy, wazony, kielichy i figurki.

Wystawa będzie czynna do 03.05.2024 r.

Patroni medialni: Tygodnik Tucholski, Tucholanin.pl i TOKiS Press

Galeria:Fotorelacja z wystawy "Tokarstwo artystyczne w drewnie"