Tucholski Klub Kręglarzy (1922 - 1939) - trochę historii - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Tucholski Klub Kręglarzy (1922 - 1939) - trochę historii

Na Kaszubach po długich latach niewoli niemieckiej pozostało sporo obiektów kręglarskich. Powstały przy nich liczne kluby polskie. Większość organizowała się na początku lat dwudziestych i miała najczęściej charakter rekreacyjno - towarzyski, ale powstawały również kluby o ambicjach sportowych. Te ostatnie szukały kontaktów z powstającymi związkami, pozostałe uprawiały grę w kręgle we własnym gronie.

Najsilniejsze i najbardziej aktywne ośrodki kręglarskie na tym terenie zawiązały się w Chojnicach, Kościerzynie, Tczewie i Wejherowie. Klub kręglarski, który zrzeszał blisko trzydziestu członków, w tym również kobiety, działał również w Tucholi, Powstał na początku lat dwudziestych i działał do wybuchu wojny.

Tucholski Klub Kręglarzy, bo taka była jego nazwa, odbywał swe mecze i treningi na kręgielni Pawła Pawelskiego. Pod koniec lat trzydziestych klubowi prezesował Bronisław Poćwiartowski, a sekretarzem był Józef Faustmann. Czołowymi kręglarzami byli: Aleksy Jasiak, Józef Pestka i Jan Szmelter.


Zdięcie członków klubu  (około 1930 roku)



Kilku działaczy klubu 1933 rok.


W każdym klubie rozgrywano corocznie „kulania królewskie”, niekiedy z udziałem zaproszonych zawodników innych klubów. Mistrza dekorowano łańcuchem królewskim, a „rycerzy”, czyli zawodników, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce, orderami (medalami) w kształcie gwiazdy.

  .
Poniżej jednen z orderów Rycerza Kręglowego które zdobył Jan Szmelter z Tucholi w 1937 i 1938 roku, działacz i zawodnik Tucholskiego Klubu Kręglarzy i Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Tucholi.


 


Jan Szmelter


Po 2 wojnie wojnie światowej  ten sport upadł. Wiekszośc kręgielni została zniszczona w wyniku działań wojennych.Te co ocalały, decyzją powojennych władz Polski zostały przeznaczone do innych celów, gdyż ten sport potraktowano jako burżuazyjny i typowo mieszczański.

(opracował R.Szmelter)