Tucholskie twórczynie ludowe nie mają sobie równych! - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Tucholskie twórczynie ludowe nie mają sobie równych!

Podczas Regionalnego Festiwalu Rękodzieła i Folkloru „Jo Kociewie je w Jeżewie” 26 października br. w jeżewskim ośrodku kultury na Kociewiu odbyło się podsumowanie konkursu na rękodzieło i regionalne kulinaria.

W konkursie rękodzieła udział wzięły tucholskie twórczynie ludowe, które nadesłały prace prezentujące haft szkoły kociewskiej i plecionkę z korzenia sosny. Jury pod przewodnictwem prof. Marii Pająkowskiej przyznało nagrody główne i wyróżnienia.

Jak to już w tradycji bywa, nasze twórczynie nie mają sobie równych. Pierwsze miejsca przypadły reprezentantkom Borów Tucholskich. W kategorii haftu - Halinie Sali, a w kategorii formy przestrzennej (plecionka) - Barbarze Dalke. Wyróżnienia otrzymały Marianna Weilandt, Maria Sala i Barbara Karnecka.

Nagrodzone panie otrzymały dyplomy oraz nagrody w postaci bonów towarowych. Poza konkursem twórczynie przygotowały prezentację haftu kaszubskiego szkoły borowiackiej i tucholskiej, która budziła podziw uczestników gali konkursowej.

Spotkanie na Kociewiu umilił występ „Bysławskich Frantówek”.

Jeżewski projekt realizowany jest dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury i Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Tekst i zdjęcia przesłane przez Marię Ollick, prezesa Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi