Twórcy filmu o ks. ppłk Józefie Wryczy z wizytą w Tucholi - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Twórcy filmu o ks. ppłk Józefie Wryczy z wizytą w Tucholi

Zobacz też: Do Tucholi zawita ekipa filmowa

Na zdjęciu od lewej: Paweł Cieślewicz, Marcin Gębka (odtwórca roli ks. Wryczy), Tadeusz Kowalski i  Wiesław Kwapisz (reż. filmu)

Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski i przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Cieślewicz spotkali się z reżyserem fabularyzowanego dokumentu o księdzu ppłk. Józefie Wryczy „PS Rawycz” Wiesławem Kwapiszem i odtwórcą głównej roli Marcinem Gębką.

Podczas spotkania rozmawiano o możliwości współpracy przy realizowanym już filmie. Jego akcja będzie toczyć się w miejscach, które były ważne dla ks. ppłk. Wryczy, a więc również w Tucholi.

„Nasza gmina w miarę możliwości wesprze ten projekt. Omawialiśmy m.in. udział grupy rekonstrukcyjnej w filmie i zadeklarowaliśmy pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia na terenie naszego miasta” – mówi burmistrz Tadeusz Kowalski.

Premiera filmu zapowiadana jest na wrzesień br.

Reżyser zaproponował również, aby w Tucholskim Ośrodku Kultury zorganizować Filmową Akademię Niepodległości. We wrześniu zostałyby zaprezentowane trzy filmy Wiesława Kwapisza: wspomniany już „PS RAWYCZ”, „STUTTHOF - PRZESTROGA HISTORII” i „14 godzin - pierwsi w walce” (traktujący o Obrońcach Poczty Gdańskiej).

Organizatorami akademii byliby: miasto Tuchola i Pomorski Instytut Filmowy. Przed projekcją odbyłby się także koncert muzyki filmowej w wykonaniu odtwórcy roli księdza Wryczy Marcina Gębki.

Warto podkreślić, iż cały projekt doskonale wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę (1918 – 2018) oraz setnej rocznicy powrotu Tucholi do Ojczyzny (1920 – 2020).

Materiał ze strony: tuchola.pl