Warsztaty plenerowe dla młodzieży w Brdzie (fotorelacja) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Warsztaty plenerowe dla młodzieży w Brdzie (fotorelacja)

Od początku września br. w miejscowości Brda (Rytel) trwa Międzynarodowy Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego. W ramach wydarzenia organizator- Stowarzyszenie Via Natura- zaprosił młodzież licealną do udziału w warsztatach plenerowych. Artyści udzieli wskazówek uczniom i wyróżnili kilka prac.

W miniony piątek, 15 września br. na terenie Pensjonatu ,,Zielony Wiatr” (Brda 5, Rytel) przygotowano wyjątkowe warsztaty dla młodzieży licealnej. Komisarz wystawy, Jan Wołek powitał gości przybliżył historię plenerów organizowanych przez Stowarzyszenie ,,Via Natura” na czele z Prezes Haliną Janowską- Giłką. W wydarzeniu uczestniczył Senator RP Andrzej Kobiak, który także był inicjatorem plenerów. 

Jan Wołek podkreślił, że istnieje coś w rodzaju, nie tyle wrażliwości, co spoiwa, które łączy ze sobą różne kategorie estetyczne. Próbujemy tego dowieźć uczestnicząc w kolejnej edycji pleneru im. Leona Wyczółkowskiego. Dodał także, że w rezultacie spotkań plenerowych sztuki uczestników się nie unifikują. To jest nasz język. To alfabet, który wymówiliśmy przez całe życie. Każdy z nas ,,mówi” po swojemu. Niemniej z radością i przyjemnością patrzymy, że w inny sposób i innym językiem można opowiedzieć o tych samych sprawach […]

Senator Kobiak zwrócił się bezpośrednio do młodzieży: Bardzo się cieszę, że chętnie przyjeżdżacie na warsztaty plenerowe. Po czym poradził, że zawsze poszukiwanie tej własnej drogi artystycznej jest ważne, ale sposób poszukiwania jest równie istotny. Mam nadzieje, że dzisiejsze spotkanie z artystami będzie dla was pomocne.

W ramach warsztatów młodzież przywiozła swoje prace, które zostały ocenione przez uczestników pleneru. Nagrody dla wyróżnionych osób zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Senatora Andrzeja Kobiaka. Najlepsze prace zostaną włączone do wernisażu poplenerowego w przyszły piątek,
22 września.

To wyjątkowe wyróżnienie i wspaniała okazja, by pochwalić się swoją twórczością. Za rok, jeśli będzie taka okazja, bardzo chętnie przyjadę na kolejne warsztaty-  wskazuje jedna z nagrodzonych uczennic.

Młodzi artyści otrzymali liczne wskazówki dotyczące swojego warsztatu oraz bezcenne rady na dobry początek artystycznej drogi.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Via Natura już po raz szósty zaprosiło artystów do udziału w wyjątkowym plenerze pod hasłem "Bory Tucholskie. Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu", który odbywa się w dniach 2-24 września 2017. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Malowniczy krajobraz Borów Tucholskich znowu stał się inspiracją dla artystów z Polski i nie tylko.

22 września odbędzie się wernisaż wystawy na zakończeniu pleneru. Wydarzenie zainauguruje koncert Strobel - Stankiewicz pn. "Wolna muzyka". W październiku i listopadzie zaplanowano przygotowanie wystaw poplenerowych m.in. w Tucholi. Plener jest współfinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Materiał ze strony: www.vianatura.tuchola.pl