W Tucholi również czytali Iwaszkiewicza - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

W Tucholi również czytali Iwaszkiewicza

Tuchola była jednym z wielu miast, w którym w 120 rocznice urodzin Jarosława Iwaszkiewicza czytano fragmenty dzieł wybitnego prozaika i poety. Rocznicowe Czytanie to wspólna akcja młodych ludzi, którzy w różnych miastach w Polsce, w tym samym dniu i o tej samej godzinie prezentują utwory wybranych autorów. Inicjatorem przedsięwzięcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej był Kazimierz Rink, który to spotkanie poprowadził i przybliżył sylwetkę pisarza.

Jarosław Iwaszkiewicz - artysta urodzony 20 lutego 1894 roku, był prawdziwym człowiekiem pióra. Pisał wiersze, opowiadania, powieści, wspomnienia literackie, eseje, libretta (np. do "Króla Rogera" Szymanowskiego), tłumaczył z duńskiego Andersena.

Oprócz rodziny ukształtowały go także miejsca: kresy, z których pochodził, Włochy gdzie regularnie wracał, ukochany Sandomierz, wiele mieszkań przyjaciół i kawiarni w stolicy oraz Stawisko (zobacz: Po wakacjach - Stawisko) gdzie artysta mieszkał aż do śmierci w 1980 roku. Jeździł i obserwował. Żył całym sobą i tę pełnię widać w jego twórczości.

(red.)