Wielka Historia: Daniel Musiał - Stanisław Przybyszewski do końca pozostał bezdusznym ojcem (4 min. czytania) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Wielka Historia: Daniel Musiał - Stanisław Przybyszewski do końca pozostał bezdusznym ojcem (4 min. czytania)

Tak potraktował córkę, której obiecał pomocNa naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu, całość jest dostępna na stronie wielkahistoria.pl

Dziękujemy redakcji Wielkiej Historii za umożliwienie umieszczenia na naszej stronie ciekawych materiałów historycznych.

Zdjęcie: Stanisław Przybyszewski na zdjęciu z 1901 roku (Łukasz Dobrzański/domena publiczna)Stanisław Przybyszewski doczekał się łącznie sześciorga dzieci z trzema różnymi partnerkami. O autorze Manifestu Młodej Polski zdecydowanie nie można powiedzieć, że był dobrym ojcem. Wręcz przeciwnie. Boleśnie przekonała się o tym najmłodsza z córek słynnego pisarza, Stanisława.

Przybyszewski związał się z matką Stanisławy, malarką Anielą Pająkówną, latem 1899 roku. W tym samym czasie wdał się także w relację z żoną długoletniego przyjaciela, Jadwigą Kasprowiczową. Jednocześnie (DALEJ)WielkaHistoriaArtykuł stanowi fragment książki Anny Kaszuby-Dębskiej pt. Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk. Portret podwójny (Marginesy 2023).