Wielkie kino!, Niezwykły hołd! ORZEŁ. OSTATNI PATROL na platformach VOD (zwiastun) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Wielkie kino!, Niezwykły hołd! ORZEŁ. OSTATNI PATROL na platformach VOD (zwiastun)

Materiały promocyjne Kino Świat
 

Spektakularna produkcja wojenna o ostatniej misji legendarnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”

4 nagrody na festiwalu w Gdyni i 6 nominacji do Polskich Nagród Filmowych ORŁY

 

„Orzeł. Ostatni patrol” od dziś na platformach VOD

 

Orzeł. Ostatni patrol © fot. Andrzej Wencel, prod. Aura Films, dystr. Kino Świat 2023

 

Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniego patrolu jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut – zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę” oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór”. Odpowiedzialna za zdjęcia jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland „W ciemności”, za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W gwiazdorskiej obsadzie wystąpili: Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Tomasz Włosok i wielu innych.

 

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, skryty w głębinach Morza Północnego sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne czyny, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. To co wydarzy się w kolejnych dniach napisze ostatnią kartę z historii legendarnego polskiego okrętu i jego załogi.

 

Przygotowanie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP „Orzeł” zajęło ponad rok. W jego stworzeniu wzięli udział historycy, konsultanci oraz oficerowie i marynarze, którzy służyli na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp”. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii modułowej oraz zastosowaniu specjalnej platformy hydraulicznej udało się niezwykle realistycznie odwzorować zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Zdjęcia na Bałtyku zrealizowano przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i udziale jednostek z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Od 1 marca film można obejrzeć na platformach:

Premiery CANAL+, Canal+, Canal+ ONLINE, Player, Polsat Box Go, Orange, Play, UPC, Multimedia Polska, Vectra, Chili, Rakuten, Inea, Toya, Katoflix.

 

Oficjalny zwiastun:

https://youtu.be/cTqyL-yRY6E

 

Premiera VOD: 1 marca 2023

 

Gatunek: wojenny / dramat

 

Produkcja: Polska 2022

 

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bławut („Jeszcze nie wieczór”, „Wirtualna wojna”)

 

Producent: AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński

 

Koproducenci: Telewizja Polska S.A., Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Gdyńskie Centrum Filmowe, Produkcja Filmów Jacek Bławut

 

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Film został objęty honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej.

 

Akcja edukacyjna filmu została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

 

Projekt jest realizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Odbudowy Polskiej Państwowości.

 

Obsada: Tomasz Ziętek („Cicha noc”, „Kamienie na szaniec”, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”), Antoni Pawlicki („Czas honoru” – serial TV, „Katyń”), Tomasz Schuchardt („Kurier”, „Miasto 44”, „Karbala”), Mateusz Kościukiewicz („Najlepszy”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Rafał Zawierucha („Bogowie”, „Jack Strong”, „Pewnego razu... w Hollywood”), Adam Woronowicz („Kurier”, „Zimna wojna”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Filip Pławiak („303. Bitwa o Anglię”, „Wołyń”, „Kamienie na szaniec”) i inni.