Gmina Tuchola: Wyjątkowe wydarzenia z okazji 100-lecia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Gmina Tuchola: Wyjątkowe wydarzenia z okazji 100-lecia

odzyskania niepodległości przez Polskę i powrotu Tucholi do Ojczyzny

Prezentacja baneru okolicznościowego z okazji setnej rocznicy powrotu Tucholi do Ojczyzny, ogólnopolska premiera filmu „PS Rawycz”, imprezy uświetniające 100-lecie niepodległości Polski oraz upamiętnienie mieszkańców Tucholi i okolic, którzy polegli w czasie I wojny światowej – to główne punkty IV posiedzenia członków „Komitetu Organizacyjnego dla uczczenia setnej rocznicy powrotu Tucholi do Polski”. Spotkanie odbyło się 18 września br. w Urzędzie Miejskim w Tucholi.

W jego trakcie zaprezentowano baner okolicznościowy oraz rozmawiano o organizacji wydarzeń poświęconych zarówno setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i przygotowań do obchodów 100-lecia powrotu Tucholi do Ojczyzny.

Najbliższym z wydarzeń będzie premiera filmu o ks. ppłk. Józefie Wryczy pt. „PS Rawycz”, która odbędzie się 27 września br. (czwartek) w sali widowiskowej Tucholskiego Ośrodka Kultury. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert muzyki filmowej w wykonaniu Marcina Gębki, odtwórcy głównej roli. Uczestnicy premiery mogą również obejrzeć wystawę poświęconą ks. Wryczy, która jest eksponowana w TOK. Więcej na ten temat TUTAJ

Kolejną inicjatywą w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski i powrotu Tucholi do Ojczyzny będzie uroczyste odsłonięcie na rynku tablicy upamiętniającej mieszkańców Tucholi i okolic, którzy polegli podczas I wojny światowej. Na ten temat mówiła podczas spotkania Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Uroczystość odbędzie się w weekend między 26 a 28 października br. O konkretnym terminie poinformujemy jak tylko zostanie ustalony. Inicjatorem jest Borowiackie Towarzystwo Kultury i Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tucholi.

Podczas spotkania dyrektor Tucholskiego Ośrodka Kultury Piotr Mówiński poinformował również o przygotowywanych imprezach, jakie odbędą się w dniach 9 – 10 listopada br. Będzie to okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi (9.11) oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem „Camerata” (10.11).

10 listopada o godz. 11:11 na stadionie OSiR w Tucholi odbędzie się również pierwszy z trzech „Biegów do wolności”. Dystans wynosi 1918 metrów i ściśle nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dwa kolejne biegi odbędą się w roku 2019 (dystans: 1919 m) i 2020 (dystans: 1920 m). O inicjatywie można przeczytać TUTAJ

Materiał: tuchola.pl