Finał Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Brdzie - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Finał Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Brdzie

Wyjątkowym wernisażem zakończył się VI Międzynarodowy Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w Borach Tucholskich. 22 września br. do Brdy (Rytel) przyjechali goście z całej Polski, w tym szczególnie z Powiatu Tucholskiego i Bydgoszczy. Bory Tucholskie ponownie zamieniły się w centrum sztuki.

Tucholskie Stowarzyszenie „Via Natura” co roku zaprasza do udziału plenerze znanych artystów z całej Polski. Gospodarzami wydarzenia są przede wszystkim Prezes Stowarzyszenia „Via Natura”, Halina Janowska- Giłka oraz Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Kobiak. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego i zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tegoroczny plener rozpoczął się 2 września br. Przez prawie trzy tygodnie, artyści inspirowani malowniczym krajobrazem Borów Tucholskich, tworzyli wyjątkowe dzieła.

Na tle tego artystycznego zakątka...ogromna tragedia spowodowana przez nawałnicę. Zapytaliśmy Senatora  Andrzeja Kobiaka o wpływ tych dramatycznych wydarzeń na przebieg tegorocznego wydarzenia:

Plener miał wyjątkowy charakter, gdyż odbywał się miesiąc po nawałnicy, która przeszła przez Bory Tucholskie. Artyści - malarze, którzy bardzo wrażliwie odbierają obraz, patrzyli z przerażeniem na połamane lasy i zniszczenia, jakie spowodowała wichura. To co zobaczyli, zakodowało się w ich umysłach, znalazło wyraz w ich pracy twórczej. Świadomość, że sił przyrody nie da się okiełznać, w pewnej perspektywie wpłynęło na artystyczne przesłanie obrazów - mówił Andrzej Kobiak

Warto podkreślić, że wydarzenie ma także charakter edukacyjny. Organizatorzy zaprosili na warsztaty plastyczne młodzież z Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Uczestnicy pleneru ocenili młodych artystów, a najlepsi ich zdaniem, otrzymali wyjątkowe wyróżnienia. Prace licealistów zostały włączone do poplenerowej wystawy.

Wernisaż kończący plener, odbył się 22 września w Pensjonacie ,,Zielony Wiatr” (Brda 5) i  został zainaugurowany koncertem. O piękną oprawę muzyczną zadbali: Janusz Strobel- mistrz gitary, wokalistka Anna Stankiewicz oraz saksofonista Mariusz „Fazi” Mielczarek.  Program pn. ,,Byle nie o miłości” obejmował  znane utwory Agnieszki Osieckiej. Najlepszą rekomendacją koncertu były owacje na stojąco i prośby publiczności o występ na bis.

Goście wernisażu w dalszej części mogli podziwiać wyjątkowe obrazy artystów. W tym gronie byli m.in. Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski czy tez Przewodniczący Rady Miejskiej Tucholi Paweł Cieślewicz. Gości po wystawie tradycyjnie już oprowadzał komisarz pleneru- Jan Wołek.

Więcej o plenerze i jego początkach, inspiracji i tworzących go ludziach, opowiedziała nam podczas wernisażu Halina Janowska – Giłka, współgospodarz wydarzenia i Prezes Stowarzyszenia „Via Natura”: 

Reporter24.pl: To już szósty Plener Malarski organizowany przez Stowarzyszenie ,,Via Natura". Jak narodzil się pomysł i skąd inspiracja? 

H. Janowska-Giłka: Pomysłodawcą i inspiratorem pleneru był nasz wielki przyjaciel i bardzo częsty gość ośrodka ,,Zielony Wiatr”, niestety niedawno zmarły Zbigniew Wodecki.  Podczas jednego z pobytów zadzwonił do Jana Wołka: (cytat) ,,Wiesz tu jest takie piękne, klimatyczne miejsce, cudowne krajobrazy, fajni ludzie. Miejsce idealne na plener…” Jan dał się namówić, przyjechał, zachwycił się… i tak to się zaczęło.

 

Reporter24.pl: W wydarzeniu biorą udział znani artyści z Polski, a nawet z zagranicy. Kim są uczestnicy plenerów? Jak przebiegała tegoroczna edycja?

H. Janowska-Giłka:  Artyści z zagranicy są u nas nie po raz pierwszy. Już od pierwszego pleneru gościliśmy artystów z Białorusi czy Niemiec, a w tym roku z Ukrainy. Nie da się ukryć, że uczestnicy plenerów to znani malarze. Wystarczy przypomnieć takie nazwiska jak Andrzej Fogtt czy Maestro Żegalski. Są też artyści, którzy przyjeżdżają do nas niezmiennie co roku, m.in. prof. Waldemar Marszałek, Tomek Lubaszka, Jan Bonawentura Ostrowski, Daniel Pielucha, no i oczywiście Jan Wołek będący jednocześnie komisarzem wszystkich plenerów. Co roku, pojawiają się nowi artyści, co jednocześnie urozmaica plener o nowe techniki i nurty. Pierwszy raz uczestniczył rzeźbiarz Warto wspomnieć, że w ramach pleneru artyści prowadzą warsztaty malarskie z młodzieżą ze szkół średnich, m.in. Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. To niezwykle twórcze i ciekawe spotkania. W tym roku wzbogacono formułę o konkurs, w którym najlepsze prace docenione nagrodami Marszałka Województwa i Senatora Kobiaka. Wyróżnione prace wystawiliśmy na poplenerowym wernisażu. Dodam tylko, że wystawa przeniesie się do TOK-u w Tucholi, a następnie Bydgoszczy. Miłym, corocznym akcentem jest powiązanie różnych rodzajów sztuki np. z muzyką. I tak, wystąpili już u nas Zbyszek Wodecki, Jacek Wójcicki, Renata Zarębska, Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem, Mirosław Czyżykiewicz i inni. W tym roku gościmy mistrza Gitary Janusza Strobla wraz z wokalistką Anną Stankiewicz i Mariuszem ,,Fazi” Mielczarkiem. Kolejny, szósty plener dobiegł końca, ale mam nadzieję, że wszyscy już tęsknią za kolejnym.

 

Reporter24.pl: Każdy plener jest inny i wyjątkowy. Niezmiennie, to piękno Borów Tucholskich i ludzie, którzy tworzą to miejsce. Jak wyglądał tegoroczny plener? Czym różnił się od innych?

H. Janowska-Giłka: W tym roku Bory Tucholskie przywitały malarzy zupełnie innym, zmienionym krajobrazem pozostawionym przez nawałnicę. Krajobraz niewątpliwie smutny, ale też refleksyjny. Na szczęście artyści malują nie tylko pejzaże. Bory inspirują do podejmowania różnej tematyki. Co należy podkreślić, zabrakło naszego przyjaciela, Zbyszka Wodeckiego, któremu zawdzięczamy wszystkie plenery. Wzruszającym akcentem był portret Zbyszka, który namalował Jan Wołek. Obraz znalazł szczególne miejsce w Ośrodku ,,Zielony Wiatr”, do którego tak chętnie zawsze wracał…

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.