25 lecie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność„ w Tucholi - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

25 lecie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność„ w Tucholi

W poniedziałek, 19 maja 2014 roku, na spotkaniu z okazji 25 rocznicy utworzenia w Tucholi Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, zebrali się byli członkowie i sympatycy tego ruchu społecznego. Było to już trzecie rocznicowe spotkanie, poprzednie odbyły się w 1999 i 2009 roku.

Przypomnijmy, że Komitet Obywatelski „Solidarność” powstał 18 grudnia 1988 roku, a jego podstawowym zadaniem było zorganizowanie kampanii wyborczej przed wyborami 4 VI 1989. W wyborach tych, kandydaci rekomendowani przez Komitet zdobyli 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 możliwych do zdobycia mandatów poselskich.

Zbliżające się wtedy pierwsze, w pełni demokratyczne wybory samorządowe, które odbyły się 27 maja 1990 roku, spowodowały, że członkowie Komitetu, 8 września 1989 roku utworzyli Komitet Obywatelski „Solidarność” w Tucholi. Na jego czele stał Andrzej Leszczyński, jego zastępcą był Jan Dominik a sekretarzem Jacek Majewski. Członkami Komitetu byli min. Bogumił Urbański, Andrzej Potera i Wiesław Kalisz. Komitet został rozwiązany 15 lutego 1991 roku.

Podczas spotkania, które prowadził były członek Komitetu Paweł Cieślewicz, powrócono we wspomnieniach do wydarzeń sprzed ćwierćwiecza, obejrzano prezentację na temat Komitetów Obywatelskich, przygotowaną przez uczennicę Liceum Ogólnokształcącego w Tucholi, Jagodę Mówińską oraz wysłuchano koncertu Dariusza Krygowskiego i Piotra Czarneckiego.

W spotkaniu wziął udział burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski

(red.)