IV Letni Festiwal Organowy. Wystąpią Maria i Karol Hilla - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

IV Letni Festiwal Organowy. Wystąpią Maria i Karol Hilla

Zapraszamy na kolejny koncert w ramach Letniego Festiwalu Organowego. W niedzielę 3 sierpnia o godz. 19.00 w Kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi wystapią Maria Hilla – sopran i Karol Hilla - organy. Wstęp wolny.

W programie:
1. Samuel Sebestian Wesley (1810-1876) -Choral Song
2. Johannes Sebastian Bach (1685-1750) – Aria „Ich will dir mein Herze schenken” z Pasji wg św. Mateusza.
- Preludium i Fuga e-moll BWV 533
4. W. A. Mozart (1756-1791)– Laudate Dominum z “Vesperae Solemnes”
5. Siegfried Karg Elert (1877-1933)
Opracowania chorałowe op.64:
- Dir, Dir Jehova will ich Singen
- Nun Danket alle Gott
6. J. Rheinberger (1839-1901)– Vater unser
7. Jan Janca (ur. 1933)
- Elegia
- Sortie
8. G. Bizet (1838-1875)– “Agnus Dei”

Maria Hilla – sopran. Absolwentka wydziału Wokalno – Aktorskiego Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. Wiesławy Maliszewskiej.

Zadebiutowała na scenie operowej wykonując partię Marcelliny z opery „Wesele Figara” W.A.Mozarta. Jest solistką Chóru Akademii Morskiej. Współpracuje także z Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Nordica.  Wystąpiła na wielu festiwalach muzycznych w kraju (m.in.: Festiwalu „Mozart 2006- Oblicza Geniuszu”, Letni Festiwal Organowy w  Rumi, Pasymskie Wieczory Organowe, Słowo i Muzyka u Jezuitów, Gdyński Sezon Chóralny CANTEMUS OMNES) oraz za granicą (Niemcy, Holandia, Hiszpania, Czechy). Uczestniczyła w licznych kursach wokalnych, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem najwybitniejszych pedagogów śpiewu solowego m. in . z Paulem Esswoodem, Claudio Desderim i Charlotte Lehmann.

Szczególnie bliska jest jej literatura wokalna z epoki baroku, romantyzmu a także rzadko wykonywana muzyka atonalna.


Karol Hilla  jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W 2008 ukończył z wyróżnieniem Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu,  gdzie kształcił się w klasie prof. Wolfganga Zerera .

Koncertował w wielu miastach Polski i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja, Holandia, Litwa). Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumi. W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym „Grand Prix de Chartres”. Prze kilka lat był prezentatorem organów Archikatedry Oliwskiej. Pełni funkcję organisty w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni .

Jest dyrygentem dwóch gdyńskich chórów : Chóru Mieszanego „Cantus” oraz Chóru Akademii Morskiej oraz dyrektorem Gdyńskiej Orkiestry Barokowej Sinfonia Nordica- zespołu grającego na kopiach instrumentów historycznych.  
Prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni a od 2009 pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. G.i K. Bacewiczów w Łodzi. Uzyskał nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2009.


(mat. nadesłane)