Były starosta odpowiada - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Były starosta odpowiada

Poprosiliśmy byłego Starostę Tucholskiego – Piotra Mówińskiego o komentarz do wypowiedzi starosty Doroty Gromowskiej, podczas konferencji prasowej, po otrzymaniu informacji o przyznaniu powiatowi pożyczki w wysokości pomad 16 mln zł. Artykuł na ten temat, wraz z wypowiedzią starosty można przeczytać Tutaj.

Przypomnijmy, że w swojej wypowiedzi, pani starosta kolejny raz winą za dramatyczną sytuację finansową obarczyła poprzednie władze powiatu, twierdząc min, że przejęła zarządzanie tą jednostką, już zadłużoną w wysokości 62%. Stanowczo zaprzecza temu były starosta, twierdząc, że w chwili gdy przekazywał funkcję, zadłużenie wynosiło 54 %.

Spór o wysokość zadłużenia wydaje się fundamentalny, ponieważ w myśl obowiązujących przepisów zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego nie może przekraczać 60%. W związku z wypowiedzią starosty Gromowskiej rodzi się więc pytanie: dlaczego mając na początku kadencji zadłużenie powyżej ustawowego zakazu, podjęła kolejne milionowe inwestycje, o których w swojej wypowiedzi wspomina były starosta? Rodzi się też kolejne pytanie: czy nie było tak, że zadłużenie wynosiło jednak 54%, a na skutek podjętych inwestycji sytuacja finansowa „wymknęła się z rąk” obecnemu zarządowi?

W żadnym wypadku nie chcemy przyjąć do wiadomości, że podejmując działania inwestycyjne na początku tej kadencji, starosta i zarząd powiatu nie znali rzeczywistej skali problemu, bo to byłaby najgorsza z wersji.

Poniżej zamieszczamy nagranie wypowiedzi byłego starosty Piotra Mówińskiego.


(red)
(fot/video pk)