Powiat - Ponad 16 mln to pożyczka, nie darowizna! - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Powiat - Ponad 16 mln to pożyczka, nie darowizna!

Warto tą „oczywistą oczywistość” powtarzać do znudzenia, abyśmy wszyscy razem nie ulegli złudzeniu, że teraz to już może być tylko dobrze, bo tak naprawdę teraz będzie ciężko. Wie to każdy z nas, który choć raz w życiu wziął kredyt i potem musiał go spłacać. Źle się stanie, jeżeli rządzący powiatem nie podejdą do tematu tak, jakby to chodziło o ich osobisty dług, bo za jakiś czas będziemy w jeszcze gorszej sytuacji. Dobrze, że pożyczka została przyznana, bo w przypadku jej braku mogliby ucierpieć Ci, którzy z jego zarządzaniem nie mieli i nie mają nic wspólnego, ale są np. przez  ten samorząd zatrudnieni. Powiedzmy jednak otwarcie: to bardzo smutny dzień w historii naszego powiatu.

Te dokładnie 16 268 606 zł które otrzyma samorząd powiatowy, jak nie trudno się domyśleć,  zostanie przeznaczone na spłatę dotychczasowego zadłużenia. To nie są niestety pieniądze pro-rozwojowe, tylko ratujące. Termin spłaty upłynie w 2024 roku, a oprocentowanie ma wynieść 3%. Starosta zapowiada również, że będzie się starała o 3 letni okres karencji na spłatę zadłużenia.

Trudno też nie zauważyć, że pieniądze przyszły w najbardziej odpowiednim momencie dla zarządu powiatu. Jest szansa, że przynajmniej przez pewien czas odwrócą naszą uwagę od „Mówiących Kamieni”, a jeżeli jeszcze uda się uzyskać zgodę na trzyletnią karencję, to w perspektywie przyszłorocznych wyborów, można nie tylko głosić ale i samemu uwierzyć, że jest po prostu i pięknie i bogato.

Poniżej załączamy film z konferencji prasowej z pełną wypowiedzią pani starosty Doroty Gromowskiej(red.)