Daty, daty, daty: 18 czerwca – 24 czerwca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 18 czerwca – 24 czerwca

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.

397 lat temu, 24 czerwca 1621 roku, urodził się Jan Andrzej Morsztyn, najbardziej znany i zdaniem wielu najwybitniejszy poeta Baroku, dwukrotny Starosta Tucholski. Zmarł 8 stycznia 1693 roku.

251 lat temu, 19 czerwca 1767 roku,  Papież Klemens XIII nadał  nowej świątyni w Dąbrówce  prawa parafialne i jeden odpust w święto Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia. Stało się to po tym, jak Maciej Janta - Połczyński dziedzic dóbr Wielka Komorza , ostatni stolnik inflandzki, plenipotent starostw : tucholskiego i świeckiego, deputant do trybunału koronnego w Lublinie, doznawszy cudu , że w czasie potyczki dwie kule moskiewskie odbiły się o jego ryngraf, ślubował , że w razie szczęśliwego powrotu do domu wzniesie kościół w majątku swym Dąbrówce.

46 lat temu, 24 czerwca 1972 roku rozpoczęły się dwudniowe, IV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich Olimpia k. Tucholi. W zawodach wzięło udział 950 sportowców. Tuchola zajęła pierwsze miejsce zespołowo i w klasyfikacji medalowej w kategorii powiatów.

Znalezione obrazy dla zapytania IV igrzyska olimpijskie sportowców wiejskich tuchola 1972

12 lat temu, 21 czerwca 2006 roku, w skład Przedsiębiorstwa Komunalnego weszła kotłownia miejska przy ul. Witosa.

3 lata temu, 19 czerwca 2015 roku, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi nadano imię Aleksandra Janty Połczyńskiego

Zobacz też

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego