Biblioteka w Tucholi ma swojego patrona (FOTO/WIDEO) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Biblioteka w Tucholi ma swojego patrona (FOTO/WIDEO)

W miniony piątek (19 czerwca 2015 roku)  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi oficjalnie nadano imię Aleksandra Janty - Połczyńskiego, wybitnego poety, podróżnika, obywatela świata, dziennikarza. W trakcie uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę, ufundowaną przez senatora RP Andrzeja Kobiaka. Zaprezentowano też portret Aleksandra Janty - Połczyńskiego, którego fundatorką jest Elżbieta Rawicka-Hryniewska.

Po części oficjalnej odbyła się prelekcja na temat życia i twórczości Alaksandra Janty Połczyńskiego, którą przygotował Michał Folega. Zaprezentowano również wybrane wiersze patrona w interpretacji Kazimierza Rinka i Dariusza Krygowskiego.

Zobacz również:
- Promocja książki i wystawa o Aleksandrze Janta - Połczyńskim
- Michał Folega w 40 rocznicę śmierci Aleksandra Janty-Połczyńskiego
- O Aleksandrze Janta - Połczyńskim tym razem w Bydgoszczy



Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski,Senator Andrzej Kobiak oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi Hanna Szramka.

- Jedna z najwybitniejszych postaci pochodząca z naszego regionu oraz jedna ze wspanialszych instytucji w naszym mieście zostają połączone - mówił podczas uroczystości Senator Andrzej Kobiak. - Biblioteka jest miejscem gdzie gromadzą się ludzie, idee i działania. Ważne jest żeby to trwało dalej i mam nadzieje, że biblioteka będzie inicjowała dalsze działania aby nazwisko Janty - Połczyńskiego, jego twórczość i talent szerzej zaistniał nie tylko w Tucholi, ale w całej Polsce - dodał Senator.

Burmistrz miasta Tadeusz Kowalski podkreślił, że święto nadania imienia bibliotece było zwieńczeniem pewnego szeregu działań, które w naszym regionie miały miejsce. Przypomnijmy, że 27 maja na sesji rady miejskiej w Tucholi radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie nadania imienia biblioteki. Dotąd miejska biblioteka nie miała patrona.

Zobacz fragmenty uroczystości:


Zobacz również:
- Uwaga wywiad: dzisiaj Michał Folega
- Michał Folega o promocji książki
- „Duch Niespokojny” - film o Aleksandrze Janta - Połczyńskim
- Promocja książki i prelekcja Michała Folegi


Aleksander Janta-Połczyński - polski prozaik, poeta, dziennikarz, publicysta, tłumacz, rotmistrz rezerwy kawalerii Wojska Polskiego urodził się 11 grudnia 1908 w Poznaniu. Pochodził z pomorskiej rodziny ziemiańskiej, był właścicielem pałacu w Małej Komorzy pod Tucholą.

Ukończył szkołę w Poznaniu, od 20 września 1926 do 24 kwietnia 1927 pełnił służbę w Dywizjonie Szkolnym Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, odbył też praktykę w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Następnie studiował polonistykę i ekonomię na Uniwersytecie Poznańskim, jednak studiów nie ukończył. Był członkiem poznańskiej grup literackich „Loża” i „Klub Szyderców”. Współpracował z pismami: „Kurjer Warszawski”, „Gazeta Polska”. W latach 1929-1931 studiował w paryskiej Haute École des Sciences Sociales, tych studiów także nie ukończył. Następnie odbył wiele podróży zagranicznych (m.in. do Chin, Japonii, Etiopii, Indii, Afganistanu, Syjamu, Birmy, Indochin, Mongolii, Formozy (Tajwanu), USA, ZSRR, krajów Europy Zachodniej), które opisywał w reportażach publikowanych m.in. w „Wiadomościach Literackich”. Przeprowadził wiele wywiadów publikowanych w polskiej prasie (jako pierwszy z Alfredem Douglasem, następnie m.in. z Gandhim, Haile Selassie I, Rooseveltem, Chaplinem, Dreiserem, Eisensteinem, Gide’em).

Po wybuchu II wojny światowej pracował początkowo jako korespondent wojenny. W kampanii francuskiej 1940 był oficerem Oddziału I Sztabu 1 Dywizji Grenadierów, dostał się do niewoli, z której uciekł w 1942. Następnie działał we francuskim ruchu oporu, przedostał się do Wielkiej Brytanii, w 1944 został skierowany do pracy w Polish Information Center w Nowym Jorku odbył podróże po USA, informując o polskim czynie zbrojnym.

Po II wojnie światowej przebywał na emigracji w Niemczech, Francji, Anglii, w 1945 osiedlił się w Nowym Jorku, przejściowo także w Buffalo. Współpracował z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia i Tygodnikiem Polskim. W lipcu 1948 na dwa miesiące przyjechał do Polski, swoją relację z wizyty opublikował częściowo na łamach „Kultury” pod tytułem „Wracam z Polski”.

W Nowym Jorku pracował w Fundacji Kościuszkowskiej (jako asystent zarządu w latach 1955-1956), współpracował z Fundacją Paderewskiego. Od 1954 był prezesem Amerykańskiej Rady Polskich Klubów Kulturalnych, od 1960 prowadził razem z Aleksandrem Hertzem antykwariat druków słowiańskich, był też członkiem zarządu Polish Institute of Arts and Sciences of America. Publikował w prasie emigracyjnej, m.in. w „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza”, „Wiadomościach”, „Kulturze”, „Związkowcu”. Od lat 60. współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. W 1972 ponownie odwiedził Polskę.

Aleksander Janta-Połczyński zmarł 19 sierpnia 1974 na Long Island. W 1975 jego prochy sprowadzono z USA i pochowano na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


(red.)
(info o Aleksandrze Janta-Połczyńskim - wikipedia.org)