Wiadomości
wszystkieDaty, daty, daty: 10 lipca - 16 lipca
112 lat temu, 12 lipca 1911 roku, w Opolu urodził się Kajetan Bągorski , niestrudzony, ofiarny działacz sportowy i szkoleniowiec, sędzia lekkoatletyczny klasy międzynarodowej, działacz LZS. Zmarł 18 IV 1989, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Tucholi.
110 lat temu, 16 lipca 1913 roku, w Tucholi urodził się Zbigniew Urbanowski, wszechstronnie uzdolniony artysta, trudnił się sztuką zdobniczą – ceramiką, rzeźbą, malarstwem dekoracyjnym i wykonywaniem witraży. Interesował się tez grafiką i fotografią artystyczną. Był autorem plakatu z okazji obchodów Tygodnia Borów Tucholskich w 1939 roku. Przymusowo wcielony do Wehrmachtu, zginął w 1944 roku na Węgrzech.
104 lata temu, 12 lipca 1919 roku, w Tucholi założono Towarzystwo Nauczycieli Polaków dla powiatu tucholskiego i świeckiego. Liczyło 14 członków, a przewodniczącym został Zieliński z Małego Mędromierza.
103 lata temu, 12 lipca 1920 roku, po przejęciu wszystkich urzędów w Tucholi przez władze polskie, sporządzono pierwszy protokół Rady Miejskiej w języku polskim.
69 lat temu, 15 lipca 1954 roku, w Tucholi powstała Powiatowa Wielobranżowa Spółdzielnia Pracy Usług Rzemieślniczych. Swoją siedzibę miała przy ul Chojnickiej 18. Pierwszym jej prezesem był Stefan Świerczyński, a Spółdzielnia początkowo zajmowała się usługami min. fryzjerskimi i szewskimi.
60 lat temu, 16 lipca 1963 roku, w Tucholi powstał oddział Ligii Ochrony Przyrody. W pierwszym zarządzie zasiedli Roman Śliwka jako prezes, Edmund Jakubowski, Ryszard Gostański i Ambroży Milczewski jako członkowie
7 lat temu, 12 lipca 2016 roku, trzy lampy skierowane zostały na kościół parafialny w Raciążu. Oświetlenie zostało sfinansowane ze środków pochodzących z budżetu gminy Tuchola
http://reporter-24.pl/wiadomosc/od-dwoch-tygodni-kosciol-w-raciazu-jest-oswietlony
2 lata temu, 16 lipca 2021 roku, w ramach przygotowań do 62 Dni Borów Tucholskich, całodzienną audycję, z wywiadami na żywo przeprowadziło w Tucholi Radio Weekend FM
https://weekendfm.pl/?n=91869&tuchola_-lato_z_weekend_fm_odwiedzamy_gmine_tuchola
Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.