Daty, daty, daty: 11 marca - 17 marca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 11 marca - 17 marca

Do naszego cyklu wybrałem oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest data dzienna. Dziękuję Czytelnikom, którzy przesyłają swoje propozycje i zachęcam do współpracy wszystkich, którzy  chcieliby znaną sobie datę zaprezentować.
Paweł Cieślewicz
Zdjęcie: strona internetowa BS Tuchola


156 lat temu, 15 marca 1868 roku, został założony Bank Spółdzielczy w Tucholi, wtedy Tucholski Bank Ludowy. Tak wynika z najstarszego dokumentu mówiącego o historii Banku, którym jest sprawozdanie Związku Spółek Zarobkowych w Wielkim Księstwie Poznańskiem i Prusach Zachodnich za rok 1887.



116 lat temu, 12 marca 1908 roku, w Tucholi urodził się Alfons Borkowski. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowania i zdolności muzyczne. Był założycielem i pierwszym prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, a wspólnie z ks. Infułatem Romanem Kostynowiczem inicjatorem powstania Festiwalu Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim. Pierwszy festiwal odbył się w 1964 roku, już po jego śmierci. Był autorem wielu kompozycji na fortepian, chórów wielogłosowych i na orkiestrę. Zmarł w Szczecinie, 24 listopada 1963 roku



95 lata temu, 16 marca 1929 roku, ukazał się „Głos Tucholski”. Tytuł wychodził w 850 egzemplarzach, dwa, a potem trzy razy w tygodniu.



87 lat temu, 12 marca 1937 roku, na podstawie  Zarządzenia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powstało w  Tucholi Liceum i Gimnazjum, którego kontynuatorem jest dzisiejszy Zespół Szkól Ogólnokształcących



79 lat temu, 12 marca 1945 roku, rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa w Tucholi.



79 lat temu, 13 marca 1945 roku, w Tucholi zawiązał się Komitet Powiatowy PPS. Swoje członkostwo w partii zgłosiło 46 osób



78 lat temu, 12 marca 1946 roku, poświęcono drogę krzyżową w kościele Bożego Ciała w Tucholi



79 lat temu, 15 marca 1945 roku, w Tucholi odbyło się pierwsze zebranie informacyjne o celach PPR. Jej członkami zostało 44 działaczy.



35 lat temu, 12 marca 1989 roku, Tucholę nawiedziła kopia obrazu Pani Jasnogórskiej. Z tej okazji odbyły się dwudniowe uroczystości.



Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.