Edmund Kowalski Honorowym Obywatelem Gminy Tuchola (FOTO) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Edmund Kowalski Honorowym Obywatelem Gminy Tuchola (FOTO)

Od niezwykle ważnej uroczystości rozpoczęła się czwartkowa (25.06) sesja Rady Miejskiej w Tucholi. Edmund Kowalski, wieloletni dyrektor Przedsiębiorstwa Komunalnego i dwukrotnie burmistrz Tucholi otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Tuchola.

Laudację wygłosił burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, który podkreślał przede wszystkim ciepło i życzliwość wobec drugiego człowieka, jaką emanował Edmund Kowalski.

„Kiedy wspólnie z pozostałymi członkami Kapituły rozpatrywaliśmy kandydaturę pana Edmunda, nikt z nas nie miał najmniejszych wątpliwości co do nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Tuchola właśnie tej osobie. To historyczny dzień w dziejach naszej gminy, kiedy wręczany jest tak zaszczytny tytuł” – mówił burmistrz Tucholi, przewodniczący Kapituły.

Jak dodał, Edmund Kowalski to osoba nietuzinkowa, praktycznie od zawsze związana z Tucholą. Co prawda dzieciństwo i młodość spędził w Zapędowie, gdzie się urodził, ale życie dorosłe, zawodowe wiódł już w Tucholi. W latach 1978 – 1994 sprawował funkcję dyrektora Przedsiębiorstwa Komunalnego.

„Swoją determinacją i zaangażowaniem dał podwoje ku temu, by dziś przedsiębiorstwo, jako spółka, dalej znakomicie się rozwijało i działało na rzecz mieszkańców” – podkreślał burmistrz.

Edmund Kowalski w bardzo dużym stopniu angażował się w działalność społeczną. Był także pierwszym burmistrzem wybranym w wyborach bezpośrednich w 2002 roku.

„Zawsze ceniłem sobie zwłaszcza jedną cechę pana Edmunda, a mianowicie, że potrafił ludzi łączyć, a nie dzielić” – podsumował burmistrz.

Podczas uroczystości głos zabrali również zebrani goście, m.in. Przewodnicząca Rady Powiatu Tucholskiego Małgorzata Oller, Wicestarosta Tucholski Zenon Poturalski, w imieniu Senatora RP Andrzeja Kobiaka Halina Janowska-Giłka, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jarosław Katulski, przedstawiciele spółki PK.

Każda z wypowiedzi przepełniona była słowami uznania i wielkiego szacunku wobec osoby Edmunda Kowalskiego.

Sam uhonorowany w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim współpracownikom, których spotkał podczas swojego życia zawodowego.

„Dziękuję także wszystkim mieszkańcom, którzy podpisali się pod wnioskiem o nadanie mi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Tuchola. To dla mnie wielki zaszczyt” – podkreślił Edmund Kowalski.

(tekst: tuchola.pl)
(fot. reporter-24.pl)