Finał Letniego Festiwalu Organowego - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Finał Letniego Festiwalu Organowego

Na zakończenie VI Letniego Koncertu Organowego, w kościele Bożego Ciała zobaczymy i usłyszymy zespół Intemperata i Błażeja Musiałczyka. Początek Koncertu Finałowego w najbliższą niedzielę, 28 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00. W imieniu księdza proboszcza Ireneusza Kalfa serdecznie zapraszamy!
Poniżej przedstawiamy informacje szczegółowe związanie z koncertem

 

Program koncertu:

 

J.S.Bach – Piece d’orgue BWV 572 ( organy solo )

 

Antonio Vivaldi (1678-1741)

Il cimento dell'armonia e dell'invenzione Le quattro stagioni:

 

Koncert skrzypcowy E-dur, RV 269 Wiosna

Allegro, Largo, Danza Pastorale

 

Koncert skrzypcowy g-moll, RV 315 Lato

Allegro no molto, Adagio, Presto

 

Koncert skrzypcowy F-dur, RV 293 Jesień

Allegro, Adagio molto, Allegro

 

Koncert skrzypcowy f-moll, RV 297 Zima

Allegro no molto, Largo, Allegro

 

 

 

Intemperata to grupa młodych artystów propagujących muzykę dawną wykonywaną na instrumentach historycznych. Zespół charakteryzuje nieszablonowa i pełna ekspresji interpretacja barokowych dzieł. Założeniem zespołu jest praca bez dyrygenta. W konsekwencji każdy z muzyków ma silny wpływ na charakter oraz interpretację prezentowanych utworów.

Zróżnicowany repertuar obejmuje znane utwory epoki baroku, m.in. koncerty A. Vivaldiego z cyklu Cztery pory roku, jak również odkrywane na nowo i często nieznane utwory dawnych polskich kompozytorów, które przyjmowane są podczas koncertów z równie wielkim entuzjazmem.

Muzycy zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy działającymi na co dzień w instytucjach kulturalnych regionu kujawsko-pomorskiego. Współpracują razem w ramach różnorodnych projektów, m.in.: cykl koncertów podczas Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego na Ziemi Kłodzkiej, XI Dni Muzyki Dawnej (AM w Bydgoszczy), Bydgoska Orkiestra Kameralna czy koncerty muzyki polskiej w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

 

Skład zespołu:

Michał Marcinkowski, Marcin Tarnawski, Natalia Tyrańska – skrzypce

Ewa Żołyniak-Adamska – altówka

Ewa Witczak – wiolonczela

Krzysztof Sypek – kontrabas

Dorota Zimna – klawesyn

 

Błażej Musiałczyk - organy

Pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentatora znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. W latach 2010 - 2015 pełnił funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st.

im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - Wrzeszczu. Błażej Musiałczyk jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki.

Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem - Pawłem Huliszem, z którym koncertuje na wielu festiwalach muzyki organowej i kameralnej, oraz sopranistką Małgorzatą Rocławską. Współpracuje również z gdańskim kwartetem trąbek naturalnych - Tubicinatores Gedanenses.

Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu.

Studia rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Naukę kontynuował w klasie organów prof. Romana Peruckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w roku 2005 został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi. Uczelnię ukończył, uzyskując dyplom w roku 2008. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa). W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie" która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji. Koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista.

www.blazej.com.pl