Jak głosują młodzi w kujawsko-pomorskim? - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Jak głosują młodzi w kujawsko-pomorskim?

Informacja prasowa od Stowarzyszenia: Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego
 

Jak głosowali młodzi w kujawsko-pomorskim?

Stowarzyszenie Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego z dumą przedstawiło wyniki Symulacji Wyborów do Parlamentu Europejskiego, które miały miejsce w 17 szkołach regionu. W symulacji uczestniczyli uczniowie szkół ponadpodstawowych, a frekwencja osiągnęła imponujący poziom 46,16%.

„Mamy nadzieję, że to kolejny krok, jaki czynimy, aby przestać robić z polityki temat tabu i otworzyć go dla młodych. Mamy nadzieję, że nie tylko odczuli ekscytację związaną z często ich pierwszym głosowaniem, ale również odpowiedzialność. Liczymy, że tę odpowiedzialność poczuli również rodzice i nauczyciele, którzy mieli idealną okazję na przestrzeni ostatniego pół roku, aby rozmawiać z młodymi ludźmi o wyborach, polityce, programach wyborczych i obywatelskich obowiązkach. Tym samym kreować jakościową debatę publiczną” - podkreśliła Zofia Matylda Czerwińska, prezeska stowarzyszenia.

Celem symulacji było zwiększenie świadomości politycznej młodzieży oraz zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w procesach demokratycznych. Bartosz Skopiński, inicjator akcji, dodał: „Stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem i dobrą inicjatywą będzie umożliwienie młodym oddania głosu wcześniej, pomimo nieosiągnięcia jeszcze progu pełnoletności, bo jak wiadomo dobre nawyki wytwarza się przez lata, a nie na przestrzeni tygodnia, czy dni”.

Wyniki symulacji pokazały, że młodzież ma nieco inne preferencje polityczne niż ogół społeczeństwa. Oto jak kształtowały się wyniki:

- KKW Koalicja Obywatelska: 27,60% (816 głosów)

- KKW Trzecia Droga PL 2050 – PSL: 22,40% (662 głosów)

- KW Konfederacja Wolność i Niepodległość: 19,49% (576 głosów)

- KKW Lewica: 11,16% (330 głosów)

- KW Prawo i Sprawiedliwość: 9,95% (294 głosów)

- KWW Bezpartyjni Samorządowcy: 4,67% (138 głosów)

- KW Polexit: 2,98% (88 głosów)

- KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 1,76% (52 głosów)

 

„Młodzież ma inne preferencje polityczne niż ogół społeczeństwa – Trzecia Droga oraz Lewica cieszą się większym poparciem, podczas gdy PiS uzyskał tam zaledwie 9% głosów, co sugeruje, że partia ta nie jest popularna wśród młodzieży. W końcu, rzeczywiste wyniki wyborów pokazały, że Koalicja Obywatelska i PiS dominują na scenie politycznej, lecz istnieje znacząca różnica w poparciu pomiędzy młodzieżą a starszymi wyborcami.” - zauważył Nikodem Łojewski ze Stowarzyszenia MDKP.

Symulacja pokazała, że młodzi ludzie w Kujawsko-Pomorskiem są zainteresowani polityką i mają swoje własne, wyraźne preferencje. Choć frekwencja w rzeczywistych wyborach do Parlamentu Europejskiego była niższa, wynosząc według Ipsos 26,5% wśród osób w wieku 18-29 lat, to takie inicjatywy jak symulacja wyborów mają na celu długoterminowe zwiększenie zaangażowania młodych obywateli w demokratyczne procesy.

Łączna liczba głosów oddanych w symulacji wyniosła 3102, z czego 2956 było ważnych, a 146 nieważnych. Szczegółowe wyniki dostępne są na portalu wybory.mdkp.org.pl. Wyniki te pokazują, że młodzi ludzie są gotowi brać udział w życiu politycznym kraju i mają nadzieję, że ich głos będzie coraz bardziej słyszalny.