Michał Folega o konferencji naukowej w Poznaniu - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Michał Folega o konferencji naukowej w Poznaniu

12 grudnia 2013 roku w Colegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego  w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa pt.: „ Rola ziemiaństwa wielkopolskiego w historii polskiej gospodarki leśnej i łowieckiej”. Na uroczystość przybyło wielu myśliwych z całej Polski oraz badaczy rodzin szlacheckich.


Zobacz również:
Michał Folega o promocji książki
Uwaga wywiad: dzisiaj Michał Folega


Otwarcia konferencji dokonał prof. Lesław Łabudzki – przewodniczący Wielkopolskiego Sejmiku Łowieckiego, który opowiadał o powodach organizacji konferencji. Otóż uroczystość była zwieńczeniem obchodów związanych z przypadającym w  tym roku,90. - leciem Polskiego Związku Łowieckiego. W pierwszej części  miały miejsce referaty nt. „Ziemiaństwo wielkopolskie w XIX i na początku XX wieku” autorstwa prof. Witolda Molika, „Łowiska ziemian z Doliny Odrzańskiej” , „Rozwój prawa łowieckiego za rządów Mieszka III Starego”, „Rzetelnie acz bez pasji… łowiectwo w majątkach hr. Władysława Zamoyskiego z Kórnika”. Bez wątpienia jedną z najciekawszych prelekcji w  tej części był wykład pt. „ Władysław Janta-Połczyński – ojciec wielkopolskiego łowiectwa”.  Autor referatu Tomasz Sobalak, trafnie podkreślił rolę tego człowieka jako twórcy wielkopolskiego łowiectwa i założyciel kilku instytucji działających w tym kierunku.  Prelegent niezwykle dokładnie przedstawił sylwetkę Janty-Połczyńskiego, podkreślając jego znaczenie dla rozwoju polskiego łowiectwa, angażując się także w ochronę żubra i bobra w Polsce, prawie doszczętnie wytępionych w czasie I wojny światowej.

Władysław Janta-Połczyński urodził się 23 listopada 1854 roku w Komorzy Małej w powiecie tucholskim. Był synem Stanisława Edwarda i jego drugiej żony Angeliki Grąbczewskiej.  Tutaj dorastał w atmosferze polskości, patriotyzmu i przywiązania do bogactw jakie niesie las. Jako syn zapalonego myśliwego wychowany był w tejże tradycji. W wieku 4 lat przeprowadził się wraz z rodzicami do Zakrzewa niedaleko Wągrowca, gdzie w 1884 roku odziedziczył pobliski majątek Redgoszcz, w którym to wybudował wspaniały pałac. Janta-Połczyński chętnie nawiązywał do tradycji łowieckich. Jego majątek słynął w Wielkopolsce, jako centrum kultury łowieckiej i  miejsce polowań, w którym to budowały się podwaliny do obecnych zwyczajów łowieckich. Jak podkreślają obecni badacze działalności Władysława Janty-Połczyńskiego, jego uwagi i spostrzeżenia dot. Łowiectwa znajdują zastosowanie w czasach obecnych.  Należy wspomnieć, iż dzięki Władysławowi swoje skrzydła pisarskie rozwinął wielki pisarz i Polak – Aleksander Janta-Połczyński.

W drugiej części wygłoszone zostały referaty charakteryzujące konkretne majątki oraz rody ziemiańskie w Wielkopolsce, jakie miały wpływ na rozwój myślistwa i łowiectwa na tym terenie.

Należy wspomnieć, iż w 2013 roku wydana została biografia Władysława Janty-Połczyńskiego wraz z repliką jego książki „Estetyka łowiectwa” – uznawana za swoistą biblię wśród myśliwych.

Organizatorzy konferencji zapowiedzieli obchody kolejnego, okrągłego jubileuszu Polskich Związków Łowieckich jaki przypadnie za 10 lat. Cała uroczystość  wzbogacona została  hejnałami myśliwskimi i dyskusjami osób zainteresowanych tematem.

(Michał Folega)