Monika Gruntkowska zaprasza do lektury: "Szczęśliwa ulica" Liza Marklund - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Monika Gruntkowska zaprasza do lektury: "Szczęśliwa ulica" Liza Marklund

Wspólnie z naszą czytelniczką, panią Moniką Gruntkowską zapraszamy do lektury recenzji książki. Mamy nadzieję, ze jest to początek naszej dłuższej współpracy. A już w najbliższy, poświąteczny wtorek : "Ziarno Prawdy" - Zygmunta Miłoszewskiego.

Jeżeli ktoś z naszych czytelników chciałby zamieścić własną recenzję przeczytanej książki, to zapraszamy do współpracy.

Poprzednie recenzje: "W domu innego", „Wilk z Wall Street”, "Na pokuszenie", "Zabójca" , "Zła Kobieta"


Kto jeszcze nie dał się porwać talentowi pisarskiemu szwedzkiej autorki, niech szybko nadrabia zaległości, bo Liza Marklund powraca z dziesiątą częścią cyklu kryminałów opowiadających o dziennikarce śledczej Annice Bengzton. Piętnastoletnie doświadczenie dziennikarskie Lizy daje o sobie znać i nie ma mowy o sfałszowanym odwzorowaniu świata mediów.

Kiedy przedsiębiorca i kontrowersyjny polityk Ingemar Lerberg zostaje odnaleziony ledwo żywy w swoim własnym domu, Annica pracująca w dużej szwedzkiej redakcji otrzymuje zlecenie wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Od początku mnoży się sporo pytań. Gdzie zniknęła żona Lerberga? Czy śmierć miejscowego włóczęgi ma z nim jakiś związek? Poza tym sprawy komplikują się przez falę nienawiści skierowaną w stronę  redaktora naczelnego „Kvallspressen”.

Powieść jest absorbująca, sprawia że nagle pragniemy z uporem głównej bohaterki rozwiązać każdą przedstawioną zagadkę i doprowadzić sprawy do końca.  Jest także realistycznym obrazem zależności jakie zachodzą  pomiędzy mediami a społeczeństwem, a łącząc ją z poprzednimi dziewięcioma z serii, obserwujemy liczne przemiany współczesnych mediów oraz przełamany stereotyp idyllicznej wizji szwedzkiego przedmieścia. Wiele książek Marklund zostało już zekranizowanych, kto wie, może i ta powtórzy sukces poprzednich i trafi do kin. Koneserzy skandynawskich kryminałów na pewno nie będą zawiedzeni.

(Monika Gruntkowska)

Zobacz również: Fotogaleria - Monika Gruntkowska