Porwanie Edgarda Mortary – książka w sprzedaży. (ZWIASTUN FILMU) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Porwanie Edgarda Mortary – książka w sprzedaży. (ZWIASTUN FILMU)

Materiał: Best Film
 
10 listopada do kin trafi „Porwany” prezentowany w konkursie głównym tegorocznego MFF w Cannes. Reżyserem filmu jest jeden z najwybitniejszych i wielokrotnie nagradzanych włoskich twórców kina Marco Bellocchio, który nie tracąc nic ze swojej gniewnej natury, wciąż tworzy spektakularne i mocne kino.

Oparta na faktach historia Edgarda Mortary, żydowskiego chłopca porwanego przez papieża, siłą odebranego rodzinie i wyrwanego z tradycji, w której się wychowywał. Film prowadzi intensywne i intrygujące śledztwo wokół zbrodni Kościoła Katolickiego mocno rezonujące z obecnymi czasami, aktualne i ukazujące instytucję Kościoła niczym mafię.

Rok 1858, żydowska dzielnica Bolonii. Pod osłoną nocy Gwardia Papieska wdziera się do domu rodziny Mortarów. Na rozkaz kardynała mają zabrać Edgarda, ich siedmioletniego syna, i wysłać do Rzymu. Dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez swoją opiekunkę, a prawo papieskie jest nieubłagane: musi otrzymać katolickie wychowanie. Zrozpaczeni rodzice Edgarda zrobią wszystko, żeby odzyskać syna. Podejmują walkę, która szybko nabiera wymiaru politycznego. Jednak Kościół i papież nie zgadzają się na zwrot dziecka, chcąc umocnić swoją coraz bardziej słabnącą władzę…

Historię porwania Edgarda Mortary w swoim reportażu historycznym opisał laureat Nagrody Pulitzera David I. Kertzer. Niczym detektyw bada historię porwania chłopca i próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące przenikających się granic władzy państwowej i religijnej. Książka „Porwanie Egarda Mortary” w przekładzie Jana Dzierzgowskiego ukazała się w Wydawnictwie Czarne. Publikacja ta znalazła się w finale Amerykańskiej Nagrody Książkowej oraz została uhonorowana przez Jewish Book Council nagrodą dla najlepszej książki o tematyce żydowskiej. (https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/porwanie-...)

                                                         ZWIASTUN FILMU

Download images