Recenzja filmowa: Nice Guys. Równi goście - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Nice Guys. Równi goście

Dzisiaj zapraszamy na komedię kryminalną. Film miał swoją światową premierę 15 maja 2016 roku, w polskich kinach pojawił się 20 maja 2016 roku.

 

Poprzednie recenzje

 

Słońce śmiało już przypieka, co daje idealne alibi, żeby wybrać się do kina na film „mądrzejszy inaczej” „Nice Guys (…)” to komedia sensacyjna, która gwarantuje sporą dawkę rechotu i mordobicia, nie przemęczając przy tym pozostających obecnie w fazie rozleniwienia, szarych komórek.

Akcja toczy się w połowie lat 70-tych, tak też od początku do końca zalani jesteśmy tamtejszą muzyką i wątpliwą estetyką. Scenograf i kostiumolog się spisali, absolutnie każdy detal przesycony jest epoką disco. Na tym tle toczą się perypetie tytułowych równych gości. Pierwszy z nich to zwalisty Jackson, który zawodowo zajmuje się spuszczaniem łomotu na zamówienie. I nieważne, czy jesteś licealistką, czy mafiosem. Jeśli jesteś wypłacalny, pobije w twoim imieniu kogo trzeba. Drugi to Holland, prywatny detektyw i totalna oferma. Pracuje głównie dla cierpiących na demencje staruszek, rozwiązując ich wyimaginowane problemy. Traf chce, że ta niedopasowana dwójka będzie musiała pracować razem, aby odnaleźć zaginioną dziewczynę.

Krew się tu leje obficie i wcale nie umownie. Równie obficie sypią się żarty, często sytuacyjne i kompletnie absurdalne, ale nigdy niepozbawione smaku. Łatwo byłoby tu upchnąć masę kawałów fizjologicznych, ale na szczęście reżyser oparł się pokusie i poniżej pewnego poziomu nigdy nie schodzi. Doskonale ograno tężyznę fizyczną Russella Crowa. Jego ciosy są celne i dosadne. To, że Ryan Gosling jest dobrym aktorem wiadomo było od dawna. Okazuje się jednak, że dodatkowo posiada spory talent komediowy. Wydaje się, że z ulgą, chociaż na jeden film, zdjął garnitur amanta, na rzecz niepozbawionego charyzmy głupka. Chemia między panami jest wyczuwalna i nadaje ton fabule.

Wyszło fajne, lekkie, choć niegłupie kino, idealnie skrojone pod obecną pogodę.

(Ala Cieślewicz)

Reżyser: Shane Black

Obsada:

Russell Crowe , Ryan Gosling , Angourie Rice , Matt Bomer , Margaret Qualley , Yaya DaCosta , Keith David , Kim Basinger