Recenzja filmowa: Obywatel - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Obywatel

Dzisiaj zapraszamy do recenzji filmu polskiej produkcji  - „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra. Na ekrany kin wszedł 7 listopada 2014 roku.

Historia Jana Bratka pokazana na tle ważnych wydarzeń z historii Polski, w których zwykle przez przypadek brał udział. Wydawałoby się, że to idealna okazja do śmiechu i wzruszeń. Okazja niestety niewykorzystana. Jeżeli mam być zupełnie szczera, to mnie ten film nawet trochę wymęczył.

To nie jest zły film, ale nasłuchawszy się wcześniej zapowiedzi w stylu: „Rozśmieszy was do bólu” i „Najśmieszniejsza komedia od czasów Seksmisji”, byłam pewna, że skierowano mnie w kinie do złej sali. Ja nie zaśmiałam się ani razu, a nie mam wcale najbardziej subtelnego i wymagającego poczucia humoru. Rozumiem, że balon obietnic jest zawsze nieznośnie nadmuchiwany przez dystrybutora w celu przyciągnięcia jak największej liczby widzów, ale w tym wypadku przeszedł on samego siebie.

Humor zawiódł, ale najgorsze jest, że brak tu też dramaturgii, przez co trudno zaangażować się w losy głównego bohatera. 60 lat naszej historii upchane zostało w stu minutach, co wymogło radykalne skróty i uproszczenia. W pewnym momencie upływ czasu pokazano nawet poprzez spadające liście z drzew, jak w telewizyjnej produkcji klasy B. Jana Bratka mianowano już w mediach polskim Forrestem Gumpem. Wiadomo, że jak równać, to do najlepszych, ale to zestawienie nie wypada najlepiej dla naszego rodaka. To miał być w założeniu przeciętny Polak ze wszystkimi naszymi przywarami. Aż wierzyć mi się nie chce, że jesteśmy tak bezbarwnym narodem. Naprawdę szkoda starań i talentu obu panów Stuhrów do odtwarzania postaci bez jednego wyraźnego rysu psychologicznego. W rezultacie Jan Bratek ginie na tle ciekawszych drugoplanowych i epizodycznych postaci.

Powstał film, określany zazwyczaj jako „taki sobie”, czyli można go obejrzeć w wolne popołudnie w telewizji, ale już niekoniecznie należy fatygować się do kina.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Jerzy Stuhr
Maciej Stuhr
Magdalena Boczarska
Sonia Bohosiewicz
Janusz Gajos
Barbara Horawianka
Cezary Kosiński
Violetta Arlak