Recenzja książki: Philip K. Dick - Opowiadania najlepsze - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja książki: Philip K. Dick - Opowiadania najlepsze

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl

Jeżeli ktoś z naszych czytelników chciałby zamieścić własną recenzję z przeczytanej książki, to oczywiście serdecznie zapraszamy do współpracy!

Nasze recenzje filmowe w kolejności alfabetycznej

Instrukcja zwątpienia

Gdyby, drodzy Państwo, mój umysł działał jak należy, to dziś mógłbym nazywać się znawcą Philipa K. Dicka, bo to jedyny pisarz, o którym mogę powiedzieć, że przeczytałem kilkadziesiąt jego książek. Dlatego też czuję się całkiem uprawniony do tego, aby stwierdzić, iż czytelnicy o ograniczonym czasie chcący wyrobić sobie jakikolwiek pogląd na twórczość amerykańskiego twórcy śmiało mogą sięgnąć po tom „Opowiadań najlepszych” - wszystkie z jego ulubionych tematów wybrzmiewają tu w pełni, choć forma jest stosunkowo skondensowana (o ile można to powiedzieć o cegiełce liczącej ponad pięćset stron).

Mimo że Dick nigdy nie był kojarzony z literaturą zaangażowaną politycznie, to z pewnością można nazwać go kontestatorem. Kontestatorem metafizycznym i gnoseologicznym, bo kwestionuje znacznie więcej niż konkretny światopogląd — kwestionuje prawdziwość wszystkiego, co go otacza. W jego świecie wielki spisek nie musi prowadzić wcale do wielkich wydarzeń czy rozbuchanych fabuł, ale jest absolutnie(DALEJ)