Recenzja książki: Walter Tevis - Gambit królowej - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja książki: Walter Tevis - Gambit królowej

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl

Jeżeli ktoś z naszych czytelników chciałby zamieścić własną recenzję z przeczytanej książki, to oczywiście serdecznie zapraszamy do współpracy!

Nasze recenzje filmowe w kolejności alfabetycznej

Tylko zwycięstwo

(…)Główną bohaterką „Gambitu królowej” jest Beth Harmon. W wieku ośmiu lat trafia do sierocińca, a w wyniku silnego stresu po stracie matki cierpi na bóle brzucha i bezsenność. Ukojenie przychodzi z niespodziewanej strony, gdyż – zgodnie z polityką zakładu – wszystkie dzieci dostają tabletki uspokajające. Pewnego dnia Beth zostaje wysłana do piwnicy, aby wytrzepać ścierki. Poznaje tam pana Shaibela, woźnego, który zaczyna uczyć ją gry w szachy. Bardzo szybko okazuje się, że dziewczynka ma niespotykany talent, a piwnica jest dopiero pierwszym przystankiem ku poważnym turniejom i bezwzględnym rywalizacjom przy szachownicy.

„Gambit królowej” to z jednej strony książka feministyczna (Beth bardzo często jest jedyną kobietą na turniejach, przez co musi rozpychać się łokciami w tym niezwykle męskim środowisku), a z drugiej ukazuje cenę wielkiego sukcesu. Beth jest bardzo inteligentną dziewczyną, a jej zwycięstwa w kolejnych turniejach szachowych powodują, że jest coraz mniej ludzi, którzy są w(DALEJ)