Spotkanie Kultur w Śliwicach (FOTO) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Spotkanie Kultur w Śliwicach (FOTO)

21 czerwca 2014r. był dla Przedszkola Samorządowego „Borowiaczek” w Śliwicach dniem historycznym, niezwykle ważnym i przełomowym. Po latach edukacji regionalnej przedszkolacy spotkali się z tymi, którzy również pragną być świadomymi, radosnymi i dumnymi Polakami

Stowarzyszenie Przyjaciół Borowiaczka wraz z Przedszkolem Samorządowym "Borowiaczek" w Śliwicach zorganizowało tego dnia projekt pn. Spotkanie Kultur "Tobie Polsko Chwała". Dzięki niej dzieci z Przedszkola i dorośli mieli możliwość poznania sąsiadujących kultur regionów: Kaszub (Chojnice), Kujaw (Inowrocław), Kociewia (Przysiersk). Przedszkola z tych regionów wybrały drogę wspierania i wychowania najmłodszego pokolenia przez miłość do swojej małej a poprzez to dużej Ojczyzny. Śliwicki „Borowiaczek” oraz przybyłe tego dnia przedszkola podkreślają własną tożsamości, uczą szacunku do swoich przodków, pielęgnują swoje regionalne tradycje, a co najważniejsze do wprowadzają dzieci w hierarchię wartości, która pozwala małemu dziecku wchodzić w życie ze świadomością i uczuciem dumy z miejsca, w którym żyje.

Przedszkolacy z Inowrocławia, Przysierska i Chojnic w przedstawionym programie artystycznym zaprezentowały szerokiemu gronu swoje regionalne zwyczaje, stroje regionalne i regionalny folklor.

Zrealizowanie tego historycznego wydarzenia możliwe było dzięki realizacji projektu, który Stowarzyszenie Przyjaciół Borowiaczka złożyło w Gminie Śliwice i uzyskało akceptację komisji i finansowe wsparcie.
Realizacja projektu możliwa była dzięki pomocy niezawodnych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich oraz pana Tomasza Janickiego; dzięki zawsze pomocnym Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej, dzięki przychylności dyrektora GOK. Wydarzenie sfilmowała Pani Katarzyna Talaśka. Przedszkole Samorządowe „Borowiaczek” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Borowiaczka składa wszystkim serdeczne podziękowania.

Pani Bożena Podgórska, wieloletni wizytator Kuratorium w Bydgoszczy, podsumowała wydarzenie słowami: „Tobie Polsko Chwała, żeś takich czasów doczekała”.

Pełna Fotorelacja TUTAJ(mat. sliwice.pl)