TOK: Wystawa: Plener Interdyscyplinarny w Brdzie - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

TOK: Wystawa: Plener Interdyscyplinarny w Brdzie

Materiał: tok.tuchola.pl

 

 

W czwartek 12 września 2019 r. o godz. 17:00 w sali wystaw Tucholskiego Ośrodka Kultury odbędzie się wernisaż wystawy prac z Pleneru Interdyscyplinarnego w Brdzie. Podczas otwarcia ekspozycji obecni będą artyści biorący udział w plenerze (między innymi Jan Wołek – komisarz pleneru). Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 17 września 2019 r.

O plenerze:

Ogólnopolski Interdyscyplinarny Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie organizowany jest już od 2012r. przez tucholskie Stowarzyszenie „Via Natura” oraz Ośrodek „Zielony Wiatr”. Gospodarzami Pleneru są Prezes Stowarzyszenia „Via Natura” Halina Janowska – Giłka i Senator Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Kobiak. 

Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego, które jest także głównym partnerem Pleneru.

Funkcję komisarza Pleneru, już tradycyjnie, pełni znany malarz i pisarz – Jan Wołek.
Ósma edycja Pleneru łączy artystów różnych dyscyplin sztuki. Oprócz malarstwa reprezentowane są rzeźba i fotografia. Wśród artystów, między innymi: Waldemar Marszałek, Krzysztof Zieliński, Ula Dzwonik, Halina Nowicka czy Andrzej Drelich.
Uczestnicy Pleneru będą czerpali inspiracje z piękna przyrody otaczającej Ośrodek „Zielony Wiatr” w miejscowości Brda. To szczególne miejsce jest bardzo cenione przez artystów wielu dziedzin sztuki.
Podczas Pleneru nie zabraknie także nawiązań do muzyki. Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki. Muzyka kompozytora stanowić będzie oprawę muzyczną wernisaży towarzyszących Plenerowi. Życie i twórczość Moniuszki zostanie przedstawione młodzieży podczas warsztatów plastycznych, przy okazji wykładu Macieja Puto – dyrektora Filharmonii Pomorskiej.
Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazje spotkać się z artystami, przedstawić swoje prace, a najlepsi młodzi twórcy otrzymają nagrody Senatora Andrzeja Kobiaka.
Patronat medialny nad wydarzeniem pełni Tygodnik Tucholski oraz Tucholanin.pl.

O artystach:

1. Jan Wołek – komisarz pleneru. Polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta. Laureat nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA, twórca ok. 3000 piosenek, autor kilku książek.

2. Krzysztof Zieliński – studia ukończył na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni profesora Adama Smolany. Tworzy w drewnie lipowym, wykorzystując też m.in. kamień. Dzieła Krzysztofa Zielińskiego łączą cechy rzeźby i malarstwa – figury rzeźbiarskie pokryte są barwną polichromią.

3. Tomasz Lubaszka studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni profesora Wincentego Maszkowskiego w 1985 roku. W latach 1984-1986 pracował w macierzystej uczelni jako stażysta-asystent. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

4. Ula Dzwonik W latach 1994-1998 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1998 roku w pracowni malarstwa profesora Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. W 1999 roku rozpoczęła indywidualną pracę twórczą w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od 2006 roku bierze udział w przeglądach i konkursach. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych.

5. Andrzej Drelich – Fotograf, od 25 lat mieszkaniec Tucholi.
Autor wirtualnej galerii „Miasto moje, a w nim”, w której „zawiesza” fotografie swojego miasta. Muzeum Borów Tucholskich zorganizowało stacjonarną wystawę o tym samym tytule z reprodukcjami obrazów fotografa. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Andrzej Drelich dokumentuje na zdjęciach wydarzenia w regionie na potrzeby portalu internetowego Tucholanin.pl. Wykonane w 2018 roku zdjęcia Górniczej Wioski w Pile zyskały uznanie Rady Europy i pomogły znaleźć się Górniczej Wiosce w „Złotej Kolekcji dobrych praktyk” Rady Europy. Jego fotograficzna abstrakcja trafiła też na okładkę wydanego w Paryżu tomiku poezji Grażyny Wojcieszko.
A. Drelich fotografuje też dzieci. Zdjęcie z fotoreportażu o Victorii chorej na raka zdobyło wyróżnienie w konkursie fotograficznym National Geographic. Prywatnie dokumentuje górskie wyprawy. Komercyjnie zajmuje się też fotografią biznesową, eventową, produktową i rodzinną.

6. Halina Nowicka – Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom w pracowni prof. Wiesława Garbolińskiego. Wzięła udział w prawie 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju (m.in. Warszawa, Kraków, Poznań) i zagranicą (m.in. Francja, Niemcy, Czechy, Słowenia, Chorwacja, Holandia, USA, Australia). W 1997 roku otrzymała I nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarskim „Triennale z Martwą Naturą” za tryptyk „Życie moje”.

7. Tomasz Klimczyk Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w pracowni litografii pod kierunkiem prof. Romana Żygulskiego oraz malarstwo pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 roku artysta otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Pejzaż w malarstwie współczesnym”. W 2003 i 2009 roku został doceniony w ogólnopolskim konkursie „Triennale z martwą naturą”. Jego pace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie, m.in.: w kolekcji malarstwa miasta Arras we Francji, Georga von Opel w Eschborn w Niemczech i Miyauchy Foundation w Tokio w Japonii.

8. Monika Krzakiewicz Uprawia malarstwo olejne, akrylowe i pastelowe na papierze, płótnie i desce.
Studiowała w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Lisa i rysunku w pracowni prof. Anny Kowalczyk-Klus. Odważnie łączy techniki malarskie i graficzne. Maluje pejzaże, martwe natury, portrety oraz akty. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych i indywidualnych, kongresach, plenerach. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

9. Waldemar J. Marszałek – malarz, grafik, rysownik, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Koszalinie. Studiował w latach 1980–1985 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 r. w pracowni prof. Jerzego Krechowicza.

10. Tadeusz Sobkowiak urodził się w 1955 roku w Poznaniu. Już w dzieciństwie interesował się malarstwem i w wieku jedenastu lat zdobył dwie główne nagrody w konkursie zorganizowanym przez studentów warszawskiej ASP. Studiował pedagogikę kulturalno-oświatową na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1986 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Świtki. Swoje prace i instalacje realizuje i pokazuje na wielu wystawach w kraju i za granicą (m.in. Berlin, Londyn, Lwów, Bratysława). Artysta, niezależnie od panujących trendów, pozostaje wierny swoim inspiracjom, związanym z archeologią, astronomią, literaturą science-fiction i światem natury, co znajduje wyraźne odbicie w jego twórczości.

11. Katarzyna Seyfried – Malarka i projektantka. Studiowała na wydziale malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, aranżacją wnętrz, projektowaniem mody. Mieszka i pracuje twórczo w Częstochowie.