Tucholski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Tucholski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę

Tucholski Ośrodek Kultury oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku przy współpracy z Muzeum Stutthof zapraszają na wystawę poświęconą Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", którą będzie można obejrzeć w dniach 17.09 - 3.10.2014r. w holu Tucholskiego Ośrodka Kultury w godzinach 8-16. Wstęp wolny.

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego” utworzonego na przełomie 1939 i 1940, była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Wystawa jest pierwszą próbą zaprezentowana w takiej postaci historii TOW „Gryf Pomorski”. Na łącznie 15 panelach przedstawiono powstanie, struktury, działalność i czołowe postacie TOW „Gryf Pomorski”, a także represje, jakie spotkały członków tej podziemnej organizacji po 1945 r. Prezentowany materiał ilustracyjny oraz archiwalny zaczerpnięty został nie tylko ze zbiorów instytucji państwowych (archiwa, muzea, biblioteki), ale także z kolekcji osób prywatnych.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku przy współpracy z Muzeum Stutthof. Autorką wystawy jest Barbara Męczykowska (OBEP IPN Gdańsk), pierwotnie w prace nad wystawą zaangażowany był także Stanisław Flis.

Recenzentami wystawy są prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski (współautor obszernej monografii poświęconej TOW „Gryf Pomorski”, wydanej w 2010 r.) oraz dr Tomasz Ginter.(mat. nadesłane)