Daty, daty, daty: 5 kwietnia - 11 kwietnia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 5 kwietnia - 11 kwietnia

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy
Na zdjęciu reprodukcja obrazu Leona Wyczółkowskiego: "Rybacy brodzący"
210 lat temu, 8 kwietnia 1811 roku, około godz. 15, w Tucholi wybuchł kolejny już pożar. Spłonęło 28 budynków, a dalsze 14 zostało uszkodzonych.

169 lat temu, 11 kwietnia 1852 roku, w Hucie Miastowskiej na Podlasiu urodził się Leon Wyczółkowski, malarz, grafik i rysownik, który część swojego życia spędził w Gościeradzu. Artysta z zamiłowaniem utrwalał na płótnie piękno okolicznych lasów, szczególnie cisy w Wierzchlasie. Zmarł 27 grudnia 1936 roku w Warszawie, pochowany został na cmentarzu we Wtelnie.

90 lat temu, 10 kwietnia 1931 roku, obowiązki administratora parafii tucholskiej przejął ks dr Konstanty Krefft. Funkcję proboszcza objął sześć dni później

82 lata temu, 10 kwietnia 1939 roku, w Tucholi odbyła się wielka patriotyczna manifestacja. W podjętej wtedy uchwale czytamy m.in. Jesteśmy zgodni, zwarci i gotowi do obrony granic Rzeczypospolitej do ostatniej kropli krwi.

81 lat temu, 11 kwietnia 1940 roku, w obozie koncentracyjnym w Sztutchoffie zmarł ks. Konstanty Kreft

45 lat temu, 7 kwietnia 1976 roku, Wojewoda Bydgoski powołał do życia Komendę Zawodowej Straży Pożarnej w Tucholi. Na czele nowej jednostki stanął mjr poż. Henryk Sławatycki.

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta,  „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Okno do Wolności" Pawła Redlarskiego.