Daty, daty, daty: 6 marca - 12 marca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 6 marca - 12 marca

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
 
Na zdjęciu grób Anny i Alfonsa Borkowskich na cmentarzu w Kamieniu Pomorskim. grobonet.com


156 lat temu, 7 marca 1867 roku, w Lubni urodził się Ks. Konstanty Kreft, od 1931 proboszcz tucholski i budowniczy kościoła pw Bożego Ciała. Zmarł. z wyczerpania i niedożywienia 11 kwietnia 1940 roku w obozie w Stutthofie. Od 1994 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. Jest patronem jednej z tucholskich ulic.



115 lat temu, 12 marca 1908 roku, w Tucholi urodził się Alfons Borkowski. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowania i zdolności muzyczne. Był założycielem i pierwszym prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, a wspólnie z ks. Infułatem Romanem Kostynowiczem inicjatorem powstania Festiwalu Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim. Pierwszy festiwal odbył się w 1964 roku, już po jego śmierci. Był autorem wielu kompozycji na fortepian, chórów wielogłosowych i na orkiestrę. Zmarł w Szczecinie, 24 listopada 1963 roku



86 lat temu, 12 marca 1937 roku, na podstawie  Zarządzenia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powstało w  Tucholi Liceum i Gimnazjum, którego kontynuatorem jest dzisiejszy Zespół Szkól Ogólnokształcących.



78 lat temu, 12 marca 1945 roku, rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa w Tucholi.



78 lat temu, 13 marca 1945 roku, w Tucholi zawiązał się Komitet Powiatowy PPS. Swoje członkostwo w partii zgłosiło 46 osób



77 lat temu, 12 marca 1946 roku, poświęcono drogę krzyżową w kościele Bożego Ciała w Tucholi



34 lata temu, 12 marca 1989 roku, Tucholę nawiedziła kopia obrazu Pani Jasnogórskiej. Z tej okazji odbyły się dwudniowe uroczystości.



Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.