GUS: Ceny w gospodarce narodowej w 2015 r. - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

GUS: Ceny w gospodarce narodowej w 2015 r.

Z Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy otrzymaliśmy kolejne, ciekawe opracowanie, które w całości zamieszczamy poniżej

W 2015 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, zarówno przeciętnie w kraju, jak i we wszystkich województwach, byty niższe niż przed rokiem. Najbardziej obniżyły się ceny w ośmiu województwach: świętokrzyskim (o 1,7%), podlaskim (o 1,3%), lubelskim, łódzkim, śląskim (po 1,2%) oraz opolskim, podkarpackim i wielkopolskim (po 1,1%). W województwach kujawsko-pomorskim i mazowieckim ceny spadały w tempie podobnym do przeciętnego w kraju (o 0,9%). Najwolniej ceny spadały w województwach: zachodniopomorskim (o 0,3%), lubuskim (o 0,4%) oraz dolnośląskim, małopolskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim (po 0,8%).

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się we wszystkich województwach (przeciętnie w kraju – o 1,7%), w tym najbardziej w województwach: śląskim (o 2,6%), świętokrzyskim (o 2,4%) oraz podlaskim (o 2,1%). Na spadek cen istotnie wpłynęły niższe ceny m.in. cukru (od 13,2% w podkarpackim do 4,8% w opolskim), olejów i tłuszczów (od 8,6% w świętokrzyskim do 3,9% w małopolskim) i mięsa (od 4,6% w podlaskim do 0,3% w lubuskim). W grupie „mleko, sery i jaja” największy spadek cen obserwowano w woj. pomorskim (o 4,1%), a najmniejszy – w zachodniopomorskim (o 1,4%). Odmiennie kształtowały się ceny owoców, które wzrosły w skali roku we wszystkich województwach, w tym najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 3,5%), a najmniej – w świętokrzyskim (o 0,4%).

Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały we wszystkich województwach (przeciętnie w kraju – o 1,2%), w tym najbardziej w czterech województwach: zachodniopomorskim (o 1,8%) oraz lubuskim, podkarpackim i śląskim (po 1,5%). Na wzrost wpływ miały głównie wyroby tytoniowe, których ceny najbardziej podniesiono w województwach: pomorskim i warmińsko- -mazurskim (po 3,9%), lubuskim (o 3,8%) oraz mazowieckim (o 3,6%).

Ceny odzieży i obuwia przeciętnie w kraju były o 4,8% niższe niż w 2014 r., a najgłębszy spadek cen miał miejsce w województwach dolnośląskim (o 7,4%) oraz warmińsko-mazurskim (o 6,2%). Najwolniej ceny odzieży i obuwia obniżały się w woj. w lubuskim (o 3,0%).

Opłaty związane z mieszkaniem wzrosły przeciętnie w kraju o 0,5%, w tym najbardziej w trzech województwach: lubuskim (o 1,3%) oraz warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 1,0%), przy spadku cen w podlaskim (o 0,3%) i świętokrzyskim (o 0,2%). Spośród opłat związanych z mieszkaniem podniesiono ceny m.in. usług kanalizacyjnych (od 1,1% w śląskim do 6,9% w lubuskim), zaopatrywania w wodę (od 0,9% w podkarpackim do 5,6% w lubuskim) oraz dostarczania energii cieplnej (od 1,3% w mazowieckim do 3,0% w zachodniopomorskim, przy spadku cen o 0,9% w świętokrzyskim). We wszystkich województwach ceny gazu ukształtowały się na poziomie niższym niż notowany w 2014 r. Najbardziej gaz potaniał w województwach: łódzkim (o 7,9%) i świętokrzyskim (o 7,1%), a najwolniej ceny spadały w lubuskim i warmińsko-mazurskim (po 1,6%).

We wszystkich województwach wzrosły ceny towarów i usług związanych ze zdrowiem (przeciętnie w kraju – o 1,9%). Najszybciej ceny rosły w pięciu województwach: lubuskim i zachodniopomorskim (po 2,7%), dolnośląskim i pomorskim (po 2,3%) oraz wielkopolskim (2,2%), a najwolniej – w śląskim (o 1,3%) i mazowieckim (o 1,4%). Wzrost cen wynikał przede wszystkim z wyższych cen usług lekarskich, które najbardziej podniesiono w woj. lubuskim (o 4,7%), a najmniej – w śląskim (o 1,0%), przy jednoczesnym spadku cen usług sanatoryjnych (od 8,5% w łódzkim do 1,4% w świętokrzyskim, z wyłączeniem warmińsko-mazurskiego gdzie wystąpił ich wzrost o 0,7%). Po spadku notowanym w 2014 r. wyższe były również ceny wyrobów farmaceutycznych (od 1,1% w podlaskim do 3,2% w lubuskim i zachodniopomorskim).

W porównaniu z 2014 r. we wszystkich województwach odnotowano znaczny spadek cen towarów i usług związanych z transportem (przeciętnie w kraju – o 8,9%), w tym największy w ośmiu województwach: lubelskim (o 9,6%), podkarpackim i wielkopolskim (po 9,5%), łódzkim (o 9,4%), lubuskim, pomorskim i świętokrzyskim (po 9,3%) oraz małopolskim (o 9,1%), a najmniejszy – w podlaskim (o 7,6%). Spadek cen wynikał głównie z obniżenia cen paliw i smarów do prywatnych środków transportu, które najbardziej spadły w województwach lubelskim (o 14,3%) i świętokrzyskim (o 14,2%). Mniej kosztowały również usługi transportowe (spadek od 3,9% w opolskim do 1,1% w dolnośląskim).

 

Ceny związane z łącznością były wyższe niż przed rokiem we wszystkich województwach (przeciętnie w kraju – o 1,9%). Najbardziej wzrosły ceny w województwach: podkarpackim i podlaskim (po 2,9%) oraz łódzkim (o 2,7%), a najwolniejszy wzrost cen odnotowano w pomorskim (1,4%) oraz mazowieckim i zachodniopomorskim (po 1,5%).

W skali roku podrożały towary i usługi związane z rekreacją i kulturą (o 0,7%). Wzrost cen odnotowano w większości województw, w tym największy w lubelskim (o 1,6%), małopolskim (o 1,3%), opolskim (o 1,2%) oraz dolnośląskim (o 1,1%). Odmienną sytuację obserwowano tylko w województwach pomorskim i świętokrzyskim (spadek po 0,1%). Na wzrost cen wpłynęły wyższe ceny m.in. usług związanych z kulturą (od 0,9% w kujawsko-pomorskim do 3,7% w lubelskim) oraz turystyką zorganizowaną (od 0,3% w pomorskim do 3,6% w warmińsko-mazurskim). Ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego uległy natomiast dalszej obniżce, w tym największej w woj. świętokrzyskim (o 7,6%).

Po spadku cen obserwowanym w 2014 r. we wszystkich województwach wzrosły ceny usług edukacyjnych (przeciętnie w kraju – o 1,1%). Najszybciej ceny rosły w województwach: podlaskim (2,1%), pomorskim (1,8%) oraz mazowieckim (1,5%), a najwolniej – w śląskim (0,4%) oraz łódzkim i małopolskim (po 0,5%).

Wzrost cen związanych z restauracjami i hotelami, przy przeciętnym wzroście w kraju o 1,3%, wahał się w poszczególnych województwach od 0,7% w podlaskim i świętokrzyskim do 2,7% w warmińsko-mazurskim.

Zapraszamy do korzystania z opracowań sygnalnych oraz wydawnictw publikowanych na stronach:

 

 Głównego Urzędu Statystycznego http://stat.gov.pl

 

 Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy http://bydgoszcz.stat.gov.pl.